Неврофизиолози са изяснили как и защо нарушенията на съня допринасят за преяждане и затлъстяване. В кръвта на човека се повишава концентрацията на химични вещества, които увеличават удоволствието от употребата на храна, става ясно от статия в сп. Sleep.
За провеждане на изследването учените се обърнали към 14 доброволци (младежи от двата пола на 20-годишна възраст). Те прекарали два пъти по четири дни в клиниката на Чикагския университет – първия път спели по осем часа, а втория – по четири. Хранели се по три пъти на ден – в девет часа сутринта, в два часа следобед и в седем вечерта.
Оказало се, че недостигът на сън не увеличава силно разхода на енергия, но чувството на глад нараствало съществено. Участниците в експеримента за четири часа бодърстване натрупвали по 300 излишни килокалории.
Пикът на най-силно усещане на глад се падал на обяд. Освен това участниците в изследването силно се привличали именно към вкусната и не особено полезна храна – сладки, бонбони и чипсове.
Учените забелязали, че в кръвта на лишените от сън доброволци неочаквано силно нараства концентрацията на ендоканабиноиди – ендогенни невромедиатори, които се явяват „мишена“ на действащото вещество на канабиса.
Като цяло след нощ на ограничен сън тяхното ниво с 33% превишавало нормата, а към средата на деня нараствало още по-силно – точно когато хората изпитвали най-остро чувство на глад.
Изследователите отбелязват, че именно ендоканабиноидите могат да се явяват неврофизиологичният механизъм, който дава влечението към нездравословна калорична храна при недоспиване, отбелязва Lenta.ru.