Древен гигантски организъм може да е напълно непознат клон на живота

31 март 2025, 07:50 часа • 12269 | прочитания

Древен и огромен организъм, наречен прототаксит (Prototaxites), за който първоначално е установено, че е вид гъба, всъщност може да е неизвестен клон на живота, казват изследователи.

Странна древна форма на живот, смятана за първия гигантски организъм, който живее на сушата, може да принадлежи към напълно неизвестен клон на дървото на живота, твърдят учени.

Тези организми, наречени прототаксити, са живели преди около 420 милиона до 375 милиона години по време на девонския период и са приличали на стволове на дървета без клони. Тези организми били масивни, като някои видове достигали до 8 метра височина и 1 метър ширина.

ОЩЕ: В Алпите са открити следи от животни, съществували преди динозаврите

Откакто първата вкаменелост на прототаксит е открита през 1843 г., учените не са сигурни дали това е растение, гъба или дори вид водорасло. Но химически анализи на вкаменелости на прототаксити през 2007 г. предполагат, че те вероятно са гигантска древна гъба, пише Live Science.

Сега, според статия, публикувана на сървъра за препринт bioRxiv, прототакситът може все пак да не е бил огромна гъба – по-скоро може да е бил напълно различна и неизвестна досега форма на живот. Изследването все още не е рецензирано.

Целият живот на Земята се класифицира в три области – бактерии, археи и еукариоти – като еукариотите включват всички многоклетъчни организми в рамките на четирите царства гъби, животни, растения и протисти. Бактериите и археите съдържат само едноклетъчни организми.

ОЩЕ: Учени откриха същество на 555 милиона години, което може да се движи самостоятелно

Предишен химичен анализ на вкаменелостите на протаксити показвал, че те вероятно са се хранели с разлагащи се организми, точно както правят много гъби днес, вместо да добиват храната си от въглероден диоксид във въздуха като растенията.

Но според новото изследване прототакситите всъщност може да са били част от напълно различно царство на живота, отделно от гъби, растения, животни и протисти.

Изследователите са изследвали фосилизираните останки от един вид протаксити, наречен Prototaxites taiti, намерени запазени в Rhynie chert – седиментен депозит от изключително добре запазени вкаменелости на ранни сухоземни растения и животни в Шотландия. Този вид е много по-малък от много други видове прототаксити, достигайки височина само до няколко сантиметра, но е най-големият екземпляр от прототаксити, открити в този регион.

ОЩЕ: Палеонтолози откриха древна гигантска змия

При изследване на вътрешната структура на фосилизираните прототаксити изследователите открили, че вътрешността им е съставена от поредица от тръби, подобни на тези в гъбата. Но тези тръби се разклоняват и се свързват отново по начини, много различни от тези, наблюдавани при съвременните гъби.

„Prototaxites taiti е най-големият организъм в екосистемата Rhynie и неговата анатомия е фундаментално различна от всички известни съществуващи или изчезнали гъби“, пишат изследователите. „Следователно ние заключаваме, че Prototaxites не е гъба и вместо това предлагаме, че е най-добре да се припише на вече напълно изчезнала земна линия.“

Истински гъби от същия период също са били запазени в Rhynie chert, което позволява на изследователите да ги сравнят химически с протакситите. В допълнение към техните уникални структурни характеристики, екипът е установил, че вкаменелостите на протаксити оставят напълно различни химични сигнатури спрямо вкаменелостите на гъбите, което показва, че протакситите  не съдържат хитин – основен градивен елемент на стените на гъбичните клетки и отличителен белег на царство Гъби. Вкаменелостите на прокситите, изглежда, съдържат химикали, подобни на лигнина, който се намира в дървесината и кората на растенията.

ОЩЕ: Палеонтолози описаха скелета на "китайски дракон"

„Ние заключаваме, че морфологията и молекулярният пръстов отпечатък на P. taiti е различен от този на гъбите и други организми, запазени до него в Rhynie chert, и предполагаме, че е най-добре да се счита за член на неописана досега, напълно изчезнала група от еукариоти“, пишат изследователите.

Кевин Бойс, професор в Станфордския университет, ръководи изследването от 2007 г., което предполага, че протакситът е гигантска гъба, и не е участвал в това ново изследване. Но пред New Scientist ученият казва, че е съгласен с изводите на изследването.

„Като се има предвид филогенетичната информация, която имаме сега, няма добро място за поставяне на прототакситите във филогенезата на гъбите“, казва Бойс. „Така че може би това е гъба, но независимо дали е гъба, или нещо съвсем друго, тя представлява нов експеримент със сложна многоклетъчност, която вече е изчезнала и не споделя многоклетъчен общ прародител с нищо живо днес.“

ОЩЕ: Място на клане на 2,9 млн. години повдига въпроса кой е направил тези оръдия

Необходими са повече изследвания на фосили на протаксити, за да се определи дали те са били гъби, или съвсем различен тип живот и какво е причинило изчезването им преди милиони години.

„Заключението, че това е напълно непознат еукариот, със сигурност създава атмосфера на мистерия и интрига около него – вероятно няма да бъде разгадана, докато не бъдат открити повече вкаменелости или разработени нови аналитични техники“, казва Брет Съмерел, експерт по гъбите в Ботаническата градина на Сидни, Австралия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес