Месецът, в който сте заченати, може да определи дали ще сте дебели

18 април 2025, 05:50 часа • 1977 | прочитания

Сезонът, в който сте били заченати, може да окаже изненадващо влияние върху работата на метаболизма ви. Най-мащабното по рода си проучване установи, че хората, заченати през по-студените месеци, складират мазнини по различен начин от тези, заченати през по-топлите месеци. Сред 356 здрави млади доброволци от мъжки пол изследователи от Япония установиха, че тези, които са били заченати през студения сезон, са показали относително по-висока активност на кафявата мастна тъкан. Кафявата мастна тъкан е вид мазнина, която изгаря енергия, поддържа топлината и помага за регулирането на кръвната захар. 

Наред с повишената активност на кафявата мастна тъкан, участниците са показали и повишен разход на енергия, по-нисък индекс на телесната маса (ИТМ) и по-малко натрупване на мазнини около органите, което показва по-добро метаболитно здраве като цяло. При хората с наднормено тегло или затлъстяване активността на кафявите мазнини често липсва.

Още: Лекар: Дефицитът на тези витамини е причината за наднормено тегло

Скромни, но значими асоциации

Снимка: iStock

За да разпространи резултатите върху по-широк кръг от населението, екипът от изследователи разглежда втора група от 286 възрастни мъже и жени на различна възраст. В крайна сметка те откриват "скромни, но значими асоциации" между зачеването през студените сезони и активността на кафявите мазнини, заедно с намалените ИТМ, площта на висцералните мазнини и обиколката на талията.

Въз основа на моделите си екипът подозира, че увеличаването на активността на кафявата мастна тъкан (КМТ) е това, което определя другите метаболитни резултати. Например ИТМ сам по себе си не е пряко свързан със сезона на зачеване.

Още: Какво е общото между дебелите хора и дебелите лабрадори?

Получените резултати са само корелационни, но те подкрепят и разширяват обхвата на други наблюдателни проучвания, които установяват, че сезонът, в който е роден човек, може да повлияе на здравословното му състояние в по-късен етап от живота. Настоящото проучване не открива значителна връзка между рождения ден на човека и неговото метаболитно здраве, но открива връзка със сезона на зачеване, 266 дни преди раждането.

Снимка: iStock

Резултатите предполагат, че студеното време може да повлияе на генетичната експресия на мъжките сперматозоиди или женските яйцеклетки и тези промени да се предадат на потомството, когато двете полови клетки се срещнат и оплодят. Според авторите, ръководени от биомедицинския учен Такеши Йонеширо от университета в Токио, това може да бъде "сложна прогнозна адаптация към студа", предавана през поколенията, която дава по-добри възможности на потомството да оцелее при студен климат.

Необходими са още изследвания, за да се проучи тази концепция, която авторите наричат "Префертилизационен произход на здравето и болестите".

Още: Защо лятото е подходящо за зачеване?

Първо са тествани мишки

Снимка: iStock

Но откритията се подкрепят от предишни изследвания върху мишки, които установиха, че излагането на определени метеорологични условия по време на зачеването може да подобри метаболизма на потомството, вероятно поради епигенетични превключвания в спермата на бащата.

Когато авторите на същото проучване прилагат резултатите си към хора, те установяват, че заченатите през студените месеци са с 3,2% по-склонни да притежават активна кафява мастна тъкан, докато заченатите през топлите месеци са по-склонни да нямат активна кафява мастна тъкан. Сега изследователи от Япония разшириха тези резултати. В своето проучване те излагат мъжете участници на студена температура от 19 °C (66 °F) в продължение на 2 часа. Активността на кафявите мазнини и метаболитната активност са оценени след излагане на студ и след престой на стайна температура. 

Снимка: iStock

Още: 7 суперхрани, които ви помагат да заченете по-бързо

Активността на кафявите мазнини е била значително по-висока при заченатите в Северното полукълбо между 1 януари и 15 април и между 17 октомври и 31 декември, за разлика от заченатите в топъл период между 16 април и 16 октомври. Изследователският екип разглежда и времето в реалния свят преди и след всяко раждане, като установява подобна връзка в периода на зачеване с дневните температури.

Нужни са още много изследвания

"Основното предимство на нашето проучване е задълбочената оценка на НЗТ по метода на златния стандарт и голямата извадка от здрави участници", пишат авторите. "Добре планираният ни подход и най-големият размер на извадката в тази област ни позволяват да удостоверим междупоколенческото влияние на студовия стрес върху активността на БАТ при хората."

Йонеширо и колегите му твърдят, че се нуждаем от по-добро разбиране на начина, по който се съхраняват и унаследяват клетъчните спомени, за да разберем наистина как факторите на околната среда, като студено време, физически упражнения или хранене, могат да повлияят на сперматозоидите, яйцеклетките и следващото поколение.

Снимка: iStock

Още: Има ли несъвместими кръвни групи при зачеване

"Всъщност - пише епигенетикът от Мюнхенската академия "Хелмхолц" Рафаеле Теперино в независим преглед на изследването - здравето на родителите и излагането им на предизвикателства на околната среда при зачеването, както и здравето на майката и излагането ѝ на рискове по време на бременността и кърменето, се очертават като ключови фактори, определящи здравето на потомството и пренаталните рискове от сложни, незаразни болести."

Изследването е публикувано в Nature Metabolism.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес