Нарастващо замърсяване на реките: Учени установиха необикновено поведение на рибите

16 април 2025, 15:57 часа • 1282 | прочитания

Според ново научно изследване дивата сьомга плува по-бързо поради болкоуспокояващи и други лекарства, изхвърлени в реките и морето. Следите от приспивателни съкращават времето, необходимо на младите сьомги да преминат през два водноелектрически язовира по редовния им миграционен маршрут, който обикновено забавя пътуването, твърдят учени. Според резултатите от проучването нивата на клобазам - лекарство, което често се предписва за нарушения на съня - също значително оказва влияние върху предвижването на рибите.

Екип от международни изследователи, ръководен от Шведския университет по селскостопански науки, проучи как фармацевтичното замърсяване влияе върху поведението и миграцията на застрашената атлантическа сьомга. Те предупрееждават, че техните открития, публикувани в списание Science, може да изглеждат полезни, но всяка промяна в естественото поведение и екологията на даден вид вероятно ще има по-широки негативни последици.

Снимка: iStock

Още: Глад заплашва планетата: Учени с нови данни за растенията, които ни хранят

Д-р Маркъс Микеланджели от Австралийския институт по реките към университета Грифит подчертава нарастващата заплаха от фармацевтично замърсяване за дивата природа и екосистемите в световен мащаб.

В проучването са използвани специални методи за проследяване на животни, като целта е да се изследва как болкоуспокояващите лекарства, попадащи във водоемите, влияят на поведението и плуването на младите индивиди атлантическа сьомга в шведската река Дал, по време на миграцията им към Балтийско море.

Снимка: iStock

Какви са последиците?

Проведен лабораторен екперимент установява, че лекарство като клобазам променя поведението на животните и динамиката на миграцията им. Какво е цялостното влияние на фармацевтичните отпадъци върху рибите засега остава трудно "предизвикателство", за да бъде разкрито.

Още: Учените не могат да повярват: Откриха яйца, които не отговарят на нито един от известните видове

Според учените  точните последици от замърсяването могат да бъдат установени, ако бъдат проучени множество животински видове от цели екосистеми и редица замърсители, попадащи в тяхното местообитание.

Последните спадове в броя на атлантическата сьомга се дължат основно на прекомерен улов, загуба на местообитания и фрагментация - всичко това води до техния "застрашен" статус. Изследователският екип казва, че новите открития подчертават как фармацевтичното замърсяване може също да повлияе на ключови събития в живота на мигриращите риби, пише New York Post.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ева Петрова
Ева Петрова Отговорен редактор
Новините днес