Книга от XIX век, подвързана с кожата на убиец, е изложена в Съфолк

17 април 2025, 07:50 часа • 3172 | прочитания

Книга, подвързана в кожата на един от най-известните убийци в Обединеното кралство, е изложена, след като била открита в офис на музей. Предполага се, че произведението е подвързано с кожата на Уилям Кордър, осъден за убийството на Мария Мартен, станало известно като убийството в Червената плевня през 1827 г. Книгата е изложена заедно с първото копие на историята в музея Moyse's Hall в Бъри Сейнт Едмъндс, Съфолк.

Кордър е обесен публично на следващата година след убийството, а след това – подложен на дисекция. Част от кожата му е използвана за подвързване на книга за неговия процес, която е предадена на музея на Moyse’s Hall в Бъри Сейнт Едмъндс в средата на 30-те години. Тя е изложена заедно със скалпа на Кордър, свален заедно с дясното му ухо.

Второто копие на книгата – за което се смята, че е подвързано с кожата на Кордър по гръбчето и ъглите – било открито миналата година на лавица в офиса на музея и сега е изложено заедно с оригиналната книга. Смята се, че второто копие е дарено преди около 20 години.

Дан Кларк, служител по наследството в съвета на Западен Съфолк, казва, че книгите имат „невероятно важна“ историческа стойност и че той никога не е имал оплакване от излагането на първата книга.

ОЩЕ: Коперник може да е заимствал своя хелиоцентричен модел от древен арабски астроном

Въпреки това Тери Дири, автор на „Ужасни истории“, ги описва като „отвратителни артефакти“, добавяйки: „Това са две книги, които бих искал да изгоря“. Пред Guardian писателят казва, че това е „особено болен“ артефакт, който „не трябва да бъде показван“.

Историята за убийството от 1827 г. в Полстед, Съфолк, шокира Великобритания. По него са създадени много филми, книги, пиеси и народни песни. Най-разпространената версия е, че Кордър е имал връзка с Мария Мартен.

Червената плевня, наречена така заради червения керемиден покрив отляво на главната врата. Останалият покрив бил сламен. Неизвестен автор / Public Domain

Кордър поискал да се срещнат в Червената плевня, местна забележителност, като казла, че ще избягат в Ипсуич, за да се оженят. Но Кордър застрелял мис Мартен и я погребал в хамбара. В крайна сметка той бил заловен и публично екзекутиран на 11 август 1828 г. Тялото му било разчленено и част от кожата му била използвана за подвързване на книга, разказваща историята на процеса срещу него.

Тази книга била изложена в музея през 1933 г., но наскоро кураторите преглеждали каталога на музея и установили, че има втора книга, която е била пренебрегната. Тя била дарена преди десетилетия от семейство с близки връзки с хирурга, който извършил дисекцията на Кордър.

Книгата стояла на една лавица в офиса до други книги, подвързани с по-традиционни материали. За разлика от първата книга, кожата на Кордър е само върху гръбчето и ъглите на книгата.

Покриването на книги в човешка кожа е известно като антроподермична библиопегия, пише ВВС. През XIX век често били създавани книги за наказване на екзекутирани затворници или от хирурзи, които искали спомен.

ОЩЕ: Древни скали потвърждават, че ледникова епоха е довела до падането на Римската империя

Според Тери Диъри, чиито книги са продадени в десетки милиони копия, присъдата се основава на косвени доказателства и че Кордър е „много неразбран човек“. Показаните подвързани книги са „много неуважителни към паметта на Кордър“.

„Това, което е било по-лошо от обесването, е била мисълта, че тялото им ще бъде разчленено след смъртта“, обяснява той. „Чувствам се виновен, защото играх Кордър“, казва Диъри, който също е актьор. „Имам снимки, на които заплашвам бедната Мария Мартен с пистолет.“

Диъри е написал роман, който трябва да излезе следващата година – озаглавен „Всъщност аз съм труп“ – базиран на това преживяване, в който героят играе Кордър, преди да осъзнае „колко зле е оклеветен бедният човек“. Той казва, че би искал да „възстанови репутацията на Кордър“.

По думите на Даниел Кларк музеят не „се занимава с това като с неприличен артефакт, а като с прозорец в миналото“. Предмети, свързани с убийството, са разположени срещу клетка от края на XVIII век, използвана за показване на висящи трупове. Заедно експонатите позволяват обсъждане и тълкуване на Кървавия кодекс – закони, които налагат смъртно наказание за много престъпления – обяснява Кларк.

ОЩЕ: Антикитерският механизъм може да е блокирал постоянно

„Смятаме ли, че всички книги, подвързани с кожа, трябва да бъдат изложени? Това ще се обсъжда за всеки отделен случай – допълва служителят по наследството. – В този случай това е ярък и емоционален набор от артефакти, които ни дават възможност да обсъдим анатомизирането на престъпния труп. Неудобна история, да, но ако искаме да се поучим от историята, първо трябва да се изправим пред нея честно и открито.“

Екзекуцията на Уилям Кордър. Неизвестен автор / Public Domain

През март 2024 г. Харвардският университет премахна подвързията от човешка кожа от книга от XIX век в библиотеката си „поради етичния характер на произхода на книгата и последващата история“. Но персоналът на Moyse's Hall твърди, че това няма да се случи с нито една от книгите, които сега са изложени заедно.

„Виждаме човешки останки във всеки музей в цялата страна“, казва Кларк. През 11 години, в които работи в музея, нямало нито едно оплакване относно първата книга, но имало опасения относно мумифицирани котки, изложени като част от изложба на магьосничество.

Асистентът по наследство Аби Смит трябвало да държи книгите в първия си работен ден и обяснява, че се чувстват „като истинска книга“. „Ако не кажете на хората, че е подвързана с човешка кожа, не мисля, че бихте разбрали“, каза тя.

„Също така е доста смиряващо да имаш нещо подобно в колекцията.“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес