Лекуваме болния, без да имаме диагноза – това правим с пътищата, строи се и се ремонтира без да има план какво точно и как се прави, като предварително раздаваме пари. Това каза в предаването “Студио Actualno” арх. Иван Шишков, служебен министър на регионалното развитие и благоустройството в правителството на Гълъб Донев: “Обществените поръчки – ето това е системата, която фактически не ни осигури магистралите. Тя беше изкривена, защото на практика не е тази, системата не осигури пътищата за България.
Т.е. не се правят първо проекти и след това да се правят обществените поръчки, и тогава да се прави реално един анализ кое, кога и как ще се финансира, а вървим в обратна посока. Раздаваме напред парите, или поне предрешаваме на кого ще дадем парите, след което правим проектите.
Заварени конкурси и търгове
Още: Строители се оплакват: АПИ поставя невъзможни условия
Сега ще ви дам прост пример: Точно за тази магистрала “Русе – Бяла“, когато бяхме упреквани, че със същите фирми сме сключили договори. Ами нямаше как, защото конкурсите и търговете за тази магистрала, бяха проведени 2020 г., преди поредицата от служебни кабинети. Не по времето на политическата криза, а по времето на т.нар. политическа стабилност, която ни докара до тук.“
На въпрос защо не се правят ремонти на тези 8 хиляди километра опасни пътища, арх. Шишков отговори, че ако в периода 2018-2021 г., когато не е извършван основен ремонт на нито един второстепенен път, освен на няколко с европейски пари, където няма начин да не се направи качествено, е бил направен анализ на необходимостта от поправка на пътищата, нещата щяха да са други:
Още: 50 години след началото: Какво се случва със строителството на магистрала "Хемус"?
Некачествени ремонти
“Виждам сега, че политиците говорят в тази посока. Само че когато ги няма проектите, когато отново е загубено следващото време от няколко години, те отново най-вероятно ще пристъпят стария познат механизъм. Т.е. ние правим някакви текущи ремонти, наричаме ги основни, нямаме проекти, не знаем какво ремонтираме и след 3 години отново го ремонтираме.
Снимка АПИ
Виновни няма, гаранцията е много по-малка. Ето затова пътищата ни са в такова състояние.
Ако бяха направени анализи, спомняте си договорите от 2021 г., с големите скандали и протести на пътните фирми, с неразплатените 1 милиард лева. Те протестираха, защото им бяха възложени неща буквално на кило.
Още: Виолета Коритарова: МРРБ дължи 200 млн. лв. на пътните строители
А те бяха извършили работата, която им е възложена, лошото беше, че веднъж не беше осигурено финансирането за нея. И втори път, те бяха свършили разбира се една работа, която може би трябваше да бъде възлагана по друг начин, т.е. това, за което говорим – част от ремонтите трябваше да бъдат основни и за тях да се правят отделни търгове, а не под сключените договори за текущи ремонти да преминават и основните ремонти.“
Министър Иван Иванов лъже
Впоследствие се оказа, че много от тези ремонти не са извършени качествено, а някои дори са незаконно строителство , каза арх. Шишков.
Още: Шишков: Проблемът на пътищата не е в последните три години
Незаконно строителство има и на 4 и 5 лот на АМ “Хемус“, каза той, като се позова на доклад от 2021 г. на арх. Влади Калинов, с който Aktualno.com разполага. Арх. Шишков обясни защо според него настоящият министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов лъже.
Още – във видеоматериала.