Цял живот сме се заблуждавали: Този цвят не съществува

17 април 2025, 20:26 часа • 2788 | прочитания

Ако сте от онези хора, които обичат лилавия цвят и дори имате дрехи в този нюанс, трябва да знаете, че едно проучване е установило, че този цвят не съществува, а човешкият мозък просто го създава. Според психологията на цветовете, ако обичате лилавия цвят, значи сте някой, който търси емоционална сигурност в живота. Вие сте добро човешко същество и перфекционист, до известна степен. Вие определено сте добър наблюдател и също така притежавате творчески усет. Имате невероятна интуиция, която се е оказала права в много случаи.

Повече за изследването

Учените установили, че когато виждаме едновременно червена и синя светлина с дължина на вълната, объркваме очите и мозъка, защото тези цветове са в противоположните краища на видимия светлинен спектър.

Още: Какво е значението на цветовете според Фън Шуй

Затова, за да компенсира, мозъкът огъва спектъра в кръг, като съединява синьото и червеното, за да образува традиционното лилаво, което всички виждаме. Вярвате или не, проучванията показват, че този цвят е "истински" само защото е продукт на това, което мозъкът обработва при смесването на две противоположни дължини на вълните на светлината.

Лилавият цвят може и да не съществува

Въпреки че червеното, оранжевото, жълтото, зеленото, синьото, индигото и виолетовото са част от спектъра на видимата светлина и всяко от тях има своя специфична дължина на вълната, лилавото не е включено в този списък, а виолетовото се отнася до най-късите дължини на вълната в спектъра.

Когато светлината преминава през очите, тя попада на клетки, наречени колбички, които помагат за възприемането на цветовете: има една за къси дължини на вълната (S колбички, които разпознават синьото и лилавото), една за средни дължини на вълната (M колбички, които разпознават зеленото и жълтото) и една за дълги дължини на вълната (L колбички, които разпознават червеното и оранжевото).

Още: Новият цвят на годината на Pantone за 2025 г.: Mocha Mousse

Всеки път, когато окото получи определен цвят светлина, то активира съответните колбички и специалните клетки изпращат сигнали до мозъка, за да може таламусът да разчете какво вижда. След това сигналите достигат до зрителната кора, където мозъкът анализира кои колбички са били активирани и с каква интензивност, за да определи точния цвят.

С този процес очите и мозъкът ни са в състояние да разпознаят повече от милион различни цвята в цялата околна среда и въпреки че мозъкът ни убеждава, че виждаме даден цвят, той всъщност не съществува, но въпреки това поне му благодарете, че го е създал за вас.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес