Способността на Европа да разочарова не може да се подценява. С тези язвителни думи започва публикация на The Telegraph по темата за предстоящото превъоръжаване на Европа, която Actualno.com публикува. Суровите финансови факти засенчиха еуфорията около превъоръжаването и експлозивното покачване на европейските индустриални акции. Италия и Испания нямат надеждни планове за увеличаване на военните разходи, нито пък Франция, ако задълбаете в подробностите.
Средиземноморският блок и Белгия вече са хванати в капан от нарастващите разходи за заеми (също и Великобритания). "Ние просто няма да можем да намерим още 20 или 30 милиарда евро за оръжия, защото вече полагаме огромни усилия, за да облекчим дълговата тежест", заяви финансовият министър на Италия Джанкарло Джорджети.
Кейнсианският военен бум е до голяма степен германска история. 10-годишният план на управляващата коалиция да похарчи още 800 милиарда евро за отбрана и инфраструктура е огромен. Това означава, че годишно ще трябва да се харчат 80 милиарда евро или 2% от БВП на Германия. Още: Превъоръжаването на България заради Путин: Основните направления и трудности
Необходимо е обаче да се види бъдещето. Докладът на бившия президент на Европейската централна банка Марио Драги отбелязва, че ЕС като цяло трябва да увеличи инвестициите с 800 милиарда евро годишно, за да излезе от технологичния спад, придружен от дерегулаторна шокова терапия. Колкото по-дълго гледаме неравномерния процес на превъоръжаване на Европа, толкова по-малко той прилича на удара на Чембърлейн от 1938 г. или този на Рузвелт от 1941 г.,
Ясно е защо инвеститорите отхвърлят Уолстрийт и "американската изключителност". Не става въпрос само за това, че американската икономика е в застой и митата на Доналд Тръмп ще доведат до стагфлация в стила на 70-те години. Това е така, защото Тръмп отслабва структурата на американския капитализъм, като играе със съдебната система, заплашва съдии и изхвърля компании.
Данните на Bank of America показват, че чуждестранните фондове бързо са намалили през март притежаваните от тях американски акции на стойност 16 трилиона долара.
Не е напълно ясно защо търговците вместо това залагат на дългосрочно покачване на еврото. Европа може също толкова лесно да преживее още един финансов провал, който става обичаен за нея. Наистина ли считат, че Тръмп няма да наложи драконовски мита на ЕС и да ескалира още повече, когато Брюксел отмъсти? Държавите с положителен търговски баланс страдат най-много от търговските войни. Европа стана асиметрично уязвима, разчитайки твърде дълго на англосаксонското търсене като движеща сила на своята икономика. Още: Шефът на Rheinmetall, който е бил руска мишена, се срещна с Румен Радев в София
Международният валутен фонд обяви, че публичният му дълг е достигнал 112% миналата година и се очаква да нарасне до 124% до 2029 г. И това е без да се вземат предвид нарастващите военни разходи.
Планът на Европа
Френският президент Еманюел Макрон произнася грандиозни речи за превъоръжаване на ЕС, но той няма нито политически капитал, нито фискални аргументи, за да постави икономиката на страната на военна основа. Във Франция бюджетният дефицит е 5% от БВП.
Макрон възнамерява да увеличи разходите за отбрана с 0,8% от БВП до 2030 г. Но как ще плати за такъв растеж в допълнение към другите задължения източващи хазната? Това включва господството на изкуствения интелект, цял флот от ядрени реактори и много други. И в същото време обещава да запази френския социален модел.Още: Кризисна и бойна готовност в ЕС: План на Брюксел как да оцелеем при спешна необходимост
Планът на Европейската комисия за 800 милиарда евро за превъоръжаване на Европа се разпада като сух пясък. Това са "виртуални пари", както много точно се изрази италианският премиер Джорджия Мелони, като нарече лудост да се опитваме да реализираме тази програма сами, без участието на САЩ.
По-голямата част от 800-те милиарда евро са теоретични и парите трябва да дойдат от страните-членки. Истинските пари са 150 милиарда долара кредитна линия на ЕС, насочена към стимулиране на европейската военна индустрия, но тя вече среща трудности, като се започне с унгарското вето.
Испанците искат да похарчат тези пари за борба с изменението на климата, превръщайки този механизъм в резервен фонд като Фонда за възстановяване от COVID-19.
Както винаги Брюксел и Париж имат свои собствени скрити мотиви да настояват за съвместно емитиране на дълг. Те се възползват от всяка възможност да измамят финансовия съюз или, казано по-прозаично, да се сдобият с кредитните карти на "пестеливите". Още: 350 изтребителя от ново поколение: Европа показва мускули на Русия и САЩ
Нидерландците отказват да съфинансират европейската програма за превъоръжаване. Германците едва ли ще проявят повече съчувствие към нея, когато Фридрих Мерц поеме властта. Той ще трябва да докаже, че промените в конституционното правило за спирачките на дълга няма да отворят шлюза към финансов колапс.
"След като отхвърли едно табу, германският десен център гледа много неохотно към това да наруши други", се казва в изявление на Berenberg Bank. Днес еврооблигациите са повече от мъртви.
Превъоръжаване или фиаско?
Цялата тази история с превъоръжаването демонстрира дълбоките разделения в ЕС. На първо място, това е разцепление между тези страни, които се опитват да задържат САЩ и "европеистите", които виждат възможност да се освободят от Америка и да превърнат Европа във велика сила. Още: В Полша алармират: Милиардите за отбрана ще са за сметка на гражданите
Отличният спартански план на Германия призовава за рязко увеличаване на разходите за "върха на отбраната", за да се блокира Владимир Путин, преди той да бъде изкушен да удари отново. Германия иска отбранителна стена от дронове, както и оръжия, които могат да бъдат доставени за няколко месеца. Европа трябва да използва това, което има, без да губи време в спорове за нови оръжия. И Берлин не трябва да позволява на Брюксел да му открадне инициативата.
Сега обаче се случва най-лошото. Преговорите се развиват в разделяне на доставките и покупките и всяка страна се надява да използва фондовете на ЕС за производство на свои собствени оръжейни системи, прилагайки свои индустриални политики и политики за заетост.
Неприятната смесица от евроидеология и прагматичен протекционизъм означава, че Великобритания е оставена извън уравнението, въпреки че е неразделна част от европейската отбранителна система и защитава предните линии на ЕС от Русия със своите войски и непоколебимата подкрепа за Украйна. Още: 8 пъти по-малък военен пакет за Украйна: Големи европейски страни орязаха плана на Кая Калас за 2025 г.
Имаме сюрреалистична ситуация, в която Южна Корея и Япония могат да се конкурират до известна степен за договори, но британските фирми не могат, защото Лондон няма официален пакт за отбрана с ЕС и такъв пакт е невъзможен, докато Великобритания не се преклони пред изискванията на Европейската комисия. По този въпрос не е ясно как ще се разберат Лондон и Брюксел за аквакултурите и рибарството - дългогодишна мечта на Великобритания след Brexit и спънка в търговските отношения.
Ситуацията е двойно сюрреалистична, защото Берлин иска ядрена защита от Великобритания, а зад кулисите те говорят за съвместно англо-френско ядрено възпиране, пише The Telegraph.
Вероятният резултат от плана за превъоръжаване на Европа ще бъде да отслаби емоционалната солидарност, която държи англо-европейския съюз заедно, и да излекува поколение лейбъристки лидери от тяхната рефлексивна еврофилия.
Има опасения, че неизкоренимата патология на Европейския съюз ще се наложи отново и че зле замислената програма за превъоръжаване на Европа ще се превърне във фиаско. Още: От Брюксел премиерът поиска България да е нетен износител на оръжия
Освен това са очевидни страховете, че Европа ще хвърли смелата Украйна в "устата на вълка".
Автор: Амброуз Еванс-Причард
Превод: Ганчо Каменарски