Бактерията на менингококовата инфекция е много широко разпространена, като до 20% от хората се срещат с нея. В над 90% нищо не предизвика, но в други 5-10% никой не обръща внимание. Ако има срив на имунната система, тогава води до по-тежки прояви. РЗИ-тата трябва да има готовност, да създадат организация с медицински лица, за да се улеснят родителите, закупили ваксината. Toва заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред БНТ. Още: Експерт: Бактерията може да е в организма на много хора, само в редки случаи се стига до менингит и сепсис
Каква е организацията за поставянето на ваксината?
Той смята, че няма смисъл ваксината за менингококовата инфекция, да е задължителна. Няма смисъл да се имунизират всички деца срещу менингокок, заради 5 случая, отсече държавният главен здравен инспектор. Ангел Кунчев посочи, че е възможно държавата да покрие средствата за ваксина срещу менингококовата инфекция. Не трябва да се действа на база на емоциите, а на съвсем точна проверка струва ли си да се покриват всички деца с нея, призова още веднъж здравният инспектор.
Още: От днес: Започва ваксиниране срещу менингококова инфекция
Ангел Кунчев е на мнение, че е назрял моментът да се мисли за ваксина срещу варицела и въвеждане на програма за имунизация на хора над 65-годишна възраст, в която да се включат и децата.
Кунчев обясни, че много е трудно да се препоръча поставянето на ваксина. Няма как да се каже, че едно заболяване с 8, 10 или 12 случая годишно на минингококовата инфекция, е особен проблем за общественото здраве, но ако доведе до смърт на дете, вълнува обществото. Решението за ваксинация срещу менингококова инфекция всеки трябва да си го вземе сам, уточни държавният главен здравен инспектор.
По думите му много силна за менингококовата инфекция, е сезонността.
Какви са симптомите?
Още: Директорът на Столичната педиатрия с добри новини за детето с менингококова инфекция
Менингоковата инфекция проявява симптоми на тежко протичане и включва повишена температура, силно главоболие, скованост на врата, гадене и повръщане, чувствителност към светлина, объркване или променено умствено състояние, обрив (червен или виолетов), който не избледнява при натиск.
Специалистите напомнят, че не при всички хора бактерията предизвиква сериозно заболяване - при някои симптомите са леки, много могат да са носители, без изобщо да имат оплаквания. Заразяването може да стане при близък контакт, най-засегнати са децата до 6-годишна възраст. Срещу заболяването има ваксина, но тя не е част от задължителния календар и много родители не са информирани за нея.
Припомняме, че 11-месечно бебе почина от болестта, въпреки усилията на лекарите от детската болница "Проф. Иван Митев". Детето било прието в Инфекциозна болница в понеделник с висока температура и повръщане, след което било транспортирано до Педиатрията.
Още: Ако си купим ваксина сами: От понеделник имунизират срещу менингококова инфекция
Първата жертва на тази инфекция е мъж от Ямбол, който постъпил в тежко състояние в болницата в Първомай. Там издъхнал. Общо осем са случаите на заразяване от началото на 2025 г.