Скорошни проучвания откриха силна връзка между повишаващите се нива на стрес и разширяването на талията... И съвременният живот не помага
Чувствате се стресирани? Това не е изненадващо. Съвременният свят, с неговите безмилостни лоши новини и непрекъсната комуникация, е повече или по-малко настроен да ни държи на ръба.
Кои билки помагат за справяне с нервното напрежение?
Но има проблем: телата ни са създадени за битка или бягство, а не за всяване на страх и известия във Facebook. Все повече откриваме, че постоянният и продължителен стрес може да бъде много лош за нас – и вероятно това е една от най-големите причини за наддаването на тегло в световен мащаб.
Още: Най-подходящите растения за спалня
Все пак има и добри новини. Дори ако е малко вероятно светът да се промени скоро, има няколко лесни стъпки, които можем да предприемем точно сега, за да намалим отрицателните ефекти от стреса върху телата ни. Но преди да предприемем тези стъпки, си струва да разберем как стресът може да доведе до разширяване на талията.
Целият стрес, без освобождаване
Първото нещо, което трябва да разберете е, че продължителният или „хроничен“ стрес (да използваме техническото определение) е доста модерно изобретение.
В ограничени дози нашият естествен отговор на „пещерния човек“ на вида внезапен стрес, който сме еволюирали да се справяме – атака на саблезъб тигър, да речем – е разумен и полезен. Несъществените телесни функции се изключват, започва прилив на хормони и телата ни се подготвят за битка или бягство.
Още: Чай №1 при безсъние и стрес
Подобно на всички гръбначни животни, сърцевината на човешкия отговор на стрес е изградена около факта, че нашите мускули вероятно ще трябва да ни измъкнат от непосредствена беда. Така пулсът ни се ускорява и дишането ни се ускорява.
Кортизолът, който може би сте чували, наричан „хормонът на стреса“, се освобождава, извеждайки глюкозата, най-лесно достъпният източник на енергия за нашето тяло, извън складовете си в черния дроб и мускулите.
В същото време дългосрочните телесни функции, които няма да помогнат при непосредствена криза – като възстановяване на мускулите, нашата имунна система и храносмилането – повече или по-малко се изключват. Това е мястото, където възникват проблеми, ако сте стресирани през цялото време. Тялото ви винаги е подготвено за физическа криза, така че никога няма време да направи нещо друго.
Тогава стресирайте достатъчно и вашата реакция на стрес може да стане по-вредна от самите стресори.
Още: 3 дихателни упражнения, които мигновено премахват стреса и безпокойството
Проблемът е, че стресорите са навсякъде в съвременния свят и обикновено не предлагат физическото решение – борбата или бягството – за което са настроени телата ни. Всичко, от притеснение за ипотеката до засядане в задръстване, може да предизвика някаква форма на реакция на стрес.
Още по-лошо: можем да генерираме стресови събития изцяло в собствените си глави, тревожейки се за събития, които всъщност не са толкова сериозни или спекулирайки какво може да се случи в бъдеще.
Как стресът влияе на червата - отговор от лекар
Когато седим и се тревожим, ние включваме същите физиологични механизми, които са предназначени за краткосрочни кризи, и поставяме системите, използвани за ремонт и възстановяване, в изчакване. И ние често правим това няколко пъти на ден, в продължение на седмици, месеци или дори години.
Това може да има всякакви неблагоприятни физически ефекти, но един, който напоследък става все по-добре разбран, е, че стресът може да допринесе за увеличаване на теглото.
Още: Стресът по време на бременността ускорява половото съзряване на дъщерите
Стресово хранене
Проучване от 2017 г., публикувано в списанието Obesity, установи, че сред повече от 2500 мъже и жени на възраст 54 и повече години, излагането на по-високи нива на кортизол в продължение на няколко месеца е свързано с по-голямо тегло и по-постоянно наднормено тегло.
„Има основно два пътя, свързващи стреса и затлъстяването в тялото“, казва д-р Джанет Томияма , професор по психология в Калифорнийския университет в Лос Анджелис, който е съавтор на една от най-новите статии за стреса, тъй като той е свързан със складирането на мазнини.
Още: Най - ефективният начин да се предпазите от негативна енергия
"Единият път е физиологичен: стресът инициира освобождаването на кортизол, който може да стимулира апетита и да сигнализира на тялото ви да депозира излишната енергия като мазнини. Другият път минава през поведението - много хора искат да ядат, когато се чувстват стресирани и нещата, които ядат, обикновено са с по-високо съдържание на калории, захар и мазнини. Всъщност стресът кара мозъка ви да се чувства наистина възнаграден от тези видове храни."