Кои са най-полезните зърнени храни при болно сърце

17 април 2025, 20:47 часа

Зърнените храни снабдяват организма с основни минерали и микроелементи и са жизненоважни за поддържането на тялото в оптимално състояние, елиминирайки ненужното допълнително натоварване на кръвоносните съдове и сърцето. Това споделя кардиологът д-р Грант Шекян. 

Най-полезните зърнени храни за сърцето

Според д-р Шекян най-полезната зърнена храна за сърдечно болните е овесената каша, тъй като е лесно смилаема, има балансиран състав, а фибрите в състава й стимулират добрата работа на червата. Лекарят подчертава и полезните свойства на кашата от елда и просо, поради балансираното им съдържание на протеини и въглехидрати.

Колко често трябва да ядете яйца за здраво сърце?

"Но ако подправите и най-здравословната каша с тлъсто пържено месо или много масло, тя може да стане по-вкусна, но много по-малко полезна. По-малко пържени и мазни храни, повече задушени храни - това е основната препоръка за правилно здравословно хранене при сърдечни заболявания", предупреждава кардиологът.

Лекарят обяснява, че липсата на масло в кашата, както във всяка храна, подобрява здравето на организма. Това се дължи на изтичането на холестерола от плаките по стените на кръвоносните съдове обратно в кръвния поток. Д-р Шехян също призовава да не се използва сол при готвене, тъй като тя задържа течност в тялото и по този начин увеличава риска от развитие на хипертония.

Още за ползите от овеса и елдата

Овесът е една от най-питателните и балансирани зърнени култури. 100 грама съдържат 55% въглехидрати, 6% мазнини, 10% протеини и цели 12% диетични фибри. Овесените ядки имат малко по-малко фибри, 8 грама, но повече протеини - 12%. Яденето на купа овесени ядки за закуска ви дава необходимите манган, фосфор, магнезий, желязо, цинк и витамини от група В.

Как хормоните на щитовидната жлеза влияят на сърцето - отговор от лекар

Овесът съдържа уникални антиоксиданти, авенантрамиди , които спомагат за подобряване на притока на кръв и намаляване на кръвното налягане. Диетичните фибри в него също са изключително полезни, главно бета-глюкан - разтворими фибри, които насърчават растежа на полезните бактерии в червата и намаляват нивата на холестерола в кръвта.

От 100 грама елда 57 са въглехидрати, 12 са протеини, само 3 са мазнини и 11 са диетични фибри. Висококачественият протеин от елда се състои от аминокиселини - лигнин и аргинин. Витаминно-минералният състав също е богат, в същите 100 грама:

  • 29% от дневната норма на витамин B1;
  • 20% витамин B6;
  • 270% калий;
  • 50% магнезий;
  • 37% фосфор;
  • 37% желязо;
  • 78% манган;
  • 64% мед.

Редовната консумация на елда помага за контролиране на нивата на кръвната захар и спомага за намаляване на риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.

Тази суперхрана укрепва сърцето и имунитета - яжте я всеки ден

 

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес