"Пас към миналото" е спортна рубрика на Actualno.com, в която връщаме лентата назад, за да ви разказваме интересни спортни истории от миналото.
Най-престижната инивидуална награда в българския спорт - "Спортист на годината", има 67-годишна история зад гърба си. Най-много отличия има великата Стефка Костадинова, която е получавала приза цели четири пъти. Най-близо до нея са Боян Радев и Станка Златева, които са избирани по три пъти за спортист номер 1 на страната. Първият официален носител на наградата "Спортист на годината" на България обаче се казва Ваня Войнова.
Ваня Войнова - първият "Спортист на годината" на България
Анкетата "Спортист на годината" се организира за пръв път още през 1942 година от в. "Спорт", като победителят се определя от читателите на вестника. По-късно анкетата минава и през в. "Народен спорт", както и радио "София", но класирането остава с неофициален характер. Докато не идва 1958 година, когато анкетата придобива официален характер, а в същата година се случва и един от най-великите успехи в българския спорт.
Европейската титла и баскетболистка №1 в Европа
1958-ма е годината, в която женският национален отбор по баскетбол на България става европейски шампион. Нашите момичета триумфират на шампионата на Стария континент в Лодз, Полша, като една баскетболистка се отличава от останалите - и това е Ваня Войнова. Легендарната българка прави на пух и прах опонентките си и съвсем заслужено е избрана за баскетболистка №1 на Европа за годината.
А след страхотното отборно и индивидуално признание Войнова получава и първия официален приз за "Спортист на годината" на България. Тя оставя зад себе си бореца Лютви Ахмедов, както и парашутиста Кирил Воденичаров, който завършва трети в анкетата. Иначе Войнова дава заявки, че е спортист на световно ниво още в ранните си години. Бързо се утвърждава като лидер на клубния си отбор Славия, с който печелят Купата на Европейските шампиони през 1959 и 1963 г.
Сребро и бронз от световни първенства - и най-добър център в света
Доказателство за изключително успешната и дълголетна кариера на Войнова е фактът, че тя има 12 поредни републикански титли на България в периода 1953 - 1965 година. Освен европейската титла с националния отбор, Войнова има и три участия на световни първенства по баскетбол. През 1959-а България става втора в света по време на шампионата на планетата в Москва, а Ваня е избрана за най-добър център на турнира. Пет години по-късно в Перу Войнова и националките по баскетбол печелят и бронзови медали от световен форум.
Най-големият успех си остава европейската титла от 1958-ма, но трябва да се отбележи, че Войнова е и сребърна медалистка от Европейското първенство в Мюлуз през 1962-ра. Ваня Войнова си отива от този свят на 9 март 1993 година на 58-годишна възраст. Нейните дела продължава синът ѝ Росен Барчовски, който днес е треньор на мъжкия национален отбор. А през 1997-а баскетболистката става патрон на училището, в което е завършила - 132 СОУ "Ваня Войнова".
Освен това Ваня Войнова е приета посмъртно за почетен член на "Залата на славата" в Ноксвил, Тенеси (САЩ). При такава успешна кариера най-голямото достижение на Войнова бе това, че славата не я промени - остана си все така земна до последния си дъх. А във времена, в които българският баскетбол е далеч от успехите на Войнова, трябва да се напомни един от нейните най-ценни уроци: "Имаш ли цел, ще намериш пътища към нея".
Автор: Стефан Йорданов
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА "ПАС КЪМ МИНАЛОТО": Ненадминатият българин, който пренаписа олимпийската ни история
*Очаквайте статии от рубриката "Пас към миналото" всеки понеделник от 07:00 часа в Actualno Sport
Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!
---------------------------------
За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg