Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще погълне ли Турция Азербайджан, за да излезе на Каспийско море?

27 октомври 2020, 17:30 часа • 8975 прочитания

Офнюз неотдавна оповести версията как Турция може да окаже братска „помощ” на Азербайджан да изгради поне две свои военни бази на Каспийско море, които после да са в състояние да приемат войски на НАТО. Във всеки случай Анкара проявява впечатляваща активност да подкрепя военната кампания на Баку против Нагорни Карабах.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Тъй като всички самолети по международни трасета следва да обявят полетите си, рейсовете на турски самолети с оръжие и техника не са в тайна. При това по съобщение на агенция Reuters с позоваване на официалната статистика на Асоциацията на износителите в Турция, Анкара тази година е увеличила 6 пъти военните доставки за Азербайджан спрямо 2019 г. – от $20 млн до $123 млн.

Само в последния септември са доставени оръжия за $77 млн., преди всичко на ударните безпилотни самолети Bayraktar TB2, които по същество поставиха войските на арменците на границата на поражението. Отделно са превозените, според вестник „Коммерсант”, 1300 сирийски джихадисти и поне на една група от 150 либийски наемници, пише Ганчо Каменарски в своя анализ за Actualno.com.

В руското издание „Свободная пресса” възникна основателното подозрение, че Анкара влага в тази война нещо повече от братска помощ към Азербайджан. Дали не става дума за далеч по-глобални цели?

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Само преди няколко дни (22 октомври) Вагаршак Арутюнян, съветник на премиера Армения, на пресконференция в Ереван заяви: „Трябва ясно да се осъзнае, че тази война е планирана от Турция, тя преследва своите интереси за реализация идеите на неоосманизма.” Според него, целите на Анкара са усилване на нейната роля в региона, „поглъщане” на Азербайджан и трансформация на формулата „една нация – две държави” в мутацията „една нация – една държава”. При това не става дума за празни спекулации.

Още през 2014 г. група депутати от меджлиса на Азербайджан вече излезе с инициативата за реализация от Анкара на формулата „една държава - една армия”. За мотив беше използван прецедентът за подписания година преди това аналогичен договор за военно сътрудничество между Молдавия и Румъния. От обединяване на въоръжените сили до създаване на единна държава остава буквално само една крачка.

Какво ще получи от това Ердоган? Минималното е пряк достъп до практически недостъпното за него, но мечтано, Каспийско море: богати залежи от въглеводороди и с тръбопроводи с геополитическо значение. И, разбира се, с изграждане на турски военни бази на азербайджанския морски бряг.

Как да предотврати усилването на позициите на Турция в Кавказ? Това е големият проблем сега пред Русия, а не възстановяване на статуквото в Нагорни Карабах. Ще намери ли Москва изход?

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес