Два български проекта в сектор „Енергетика“, които бяха залегнали в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), няма да бъдат реализирани в неговите рамки. Те са определени за високорискови, защото няма как да бъдат завършени до крайния срок, поставен от Европейската комисия. България обаче има амбиции да ги реализира с безвъзмездни средства от ЕС по друга линия, става ясно от писмен отговор на министъра на енергетиката Жечо Станков, даден на парламентарен въпрос от депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев.
Кои проекти в сектора отпадат от ПВУ?
Народният представител пита кои конкретни проекти от сектора ще отпаднат и няма да бъдат реализирани в рамките на Плана за възстановяване (ПВУ) и за кои ще бъде положено усилие да получат финансиране от оперативните програми в текущия програмен период. Станков отвръща, че след направен анализ и предвид резултатите от техническите срещи със службите на Еврокомисията, към настоящия момент като високорискови са оценени инвестиция 7 „Пилотен проект за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия от геотермални източници“ и инвестиция 5 „Схема за подпомагане на пилотни проекти за производство на зелен водород“. Те са предложени за отпадане от ПВУ поради невъзможност за изпълнение на дейностите до август 2026 г.
Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана
Инвестиция 7 няма да може да бъде осъществена в срок дори след предложеното изменение от януари 2023 г., а именно намаляване на бюджета и трансформирането ѝ в грантова схема за физически и юридически лица.
Снимка: геотермална централа, илюстративна. Източник: iStock
Как ще се реализират?
Двете инвестиции обаче са приоритетни и са включени в Индикативната работна програма за проекти, финансирани със средства от Модернизационния фонд за периода 2025-2026 г., одобрена с решение на Министерски съвет от 6 декември 2024 г.
По Модернизационния фонд на ЕС за България са предвидени над 550 млн. евро безвъзмездни средства за енергийни проекти. В периода 2025-2026 г. се предвижда с тях да бъдат подкрепени инвестиции за отопление и охлаждане от ВЕИ, за инфраструктура за мобилност с нулеви емисии, за неприоритетни проекти за енергия от отпадъци и пилотни енергийни проекти и иновации в индустрията, за нисковъглероден водород, както и за проучвателни и експлоатационни дейности за геотермални сондажи.
Постъпленията от Модернизационния фонд за периода 2025-2026 г. се очаква да бъдат малко над 200 млн. евро.
Още: С пари по ПВУ: Ремонтират домове за възрастни хора
Модернизационният фонд, който се финансира с приходи от системата на ЕС за търговия с емисии, подпомага десетки проекти на няколко държави членки. Става въпрос за страните, които са с по-ниски доходи да модернизират своите енергийни системи и да подобрят енергийната си ефективност - България, Гърция, Естония, Латвия, Литва, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия и Чехия.
По кои инвестиции от ПВУ работи Министерството на енергетиката?
Снимка: зелен водород, илюстративна. Източник: iStock
От Плана за възстановяване няма да отпаднат следните инвестиции:
- „Подкрепа за енергия от възобновяеми източници за домакинствата“ – в процес на подписване са договорите (1540 бр.) с крайните получатели. По всички одобрени за финансиране предложения са изготвени решения, договорите са подписани от страна на крайните получатели и в процес на съгласуване и подпис в Министерството на енергетиката;
- „Подкрепа за енергийно ефективни системи за външно изкуствено осветление“ – изпълняват се 146 договора с крайни получатели – общини;
- „Подкрепа за нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия“ – пред приключване в сключването на договори с крайните получатели по процедури;
- BG-RRP-4.032 „Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност от 200 kW до 2 MW“ и BG-RRP-4.033 „Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност над 200 kW“;
- „Цифрова трансформация на електропреносната мрежа“ с краен получател „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД.
Още: Държавата се сбогува с един от проектите в сектор "Транспорт" по ПВУ, ще спасява втория
Инвестиция C4.I8 „Национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници (RESTORE)“ е в процедура на оценка. „В момента е в процес и анализ на риска и намиране на оптимално решение по отношение на тази инвестиция, вкл. по отношение на бюджет и реалистични резултати от изпълнението ѝ. Всички описани по-горе изпълнявани инвестиции в сектор „Енергетика“ са включени в пакета за предоговаряне на НПВУ по чл. 21 и глава REPower с отразяване на необходимата модификация на междинните срокове, бюджет и етапи и цели, което да отрази реалния процес“, съобщава министър Жечо Станков.
Провалът с второто плащане по ПВУ
На 26 февруари вицепремиерът Томислав Дончев обяви, че България ще изгуби 653 милиона евро (около 1,2 млрд. лв.) от европейското финансиране по Плана за възстановяване. Това е второто плащане на безвъзмездни инвестиционни средства, което страната ни имаше право да получи, но само в замяна на изпълнени реформи, които бяха обещани предварително: "Престъпно бездействие": Правителството орязва Плана за възстановяване и обвини предишните кабинети за това.
В основата на неизпълнените реформи бяха промените в сектора на енергетиката, включително либерализирането на пазара на тока за битовите потребители, а също законите за личния фалит и за подателите на сигнали за корупционни престъпления. ПП-ДБ многократно обвиняваха ГЕРБ-СДС, че бавят тези реформи, а и за правилата за избор на членове на антикорупционната комисия - дори когато двете формации управляваха в т.нар. сглобка.
Снимка: Жечо Станков, БГНЕС
Последва контра от страна на бившия финансов министър и съпредседател на „Продължаваме промяната“ Асен Василев, който заяви, че парите по Плана за възстановяване и устойчивост са заложени да бъдат получени в пълен размер за 2025 година и 2026 година. "Заложено е общо за двете години да получим оставащите 10 млрд. лева, въпреки че правителството говори, че реформите са неизпълними", посочи той. От ПП-ДБ добавиха, че бюджетът ще „гръмне“, ако парите по ПВУ не дойдат: Асен Василев: Старите схеми за крадене се връщат на стероиди (ВИДЕО).
После имаше реконтра от страна на властта, която заяви, че основните проблеми са свързани с „драстично забавените инвестиции“ по плана. "През изминалите четири години изобщо не са се случвали - никой не е готвил процедури, не е подготвял обществени поръчки. Когато дойдоха представителите на ЕК у нас, ни казаха - ако не извадите една част от проектите от Плана, ще бъдете принудени да си ги плащате с ваши пари“, заяви Томислав Дончев: "Недоумявам какви са тия министри, които не са правили нищо?": Властта с контраатака по Асен Василев
А ПП-ДБ контрираха още веднъж. "Национално обединение има и то е записано в Плана, но той не е изгоден за ГЕРБ, защото вътре са антикорупционните закони“, каза Асен Василев: Контра на контрата: "Планът не е изгоден за ГЕРБ, заради антикорупционните закони вътре", каза Асен Василев.
На 24 март правителството обяви, че предприема спешно изтегляне на проекти от Плана за възстановяване и устойчивост заради крайно закъснение със сроковете или липсата на каквито и да било стартирали дейности по тях. Става въпрос за 8 проекта на стойност 1,02 милиарда лева, а 22 проекта са били идентифицирани като "високорискови": "Не се е случвало нищо": Кабинетът определи кои проекти отпадат от Плана за възстановяване.