Само преди 2 дни стана ясно, че Швеция отпуска 1,6 млрд. долара военна помощ за Украйна, като това е 19-ти пакет от скандинавската държава за нападнатата от армията на руския диктатор Владимир Путин бивша република на СССР. Освен това, пакетът е най-големият от всички досега - Още: С нов пакет военна помощ: Швеция подпомага производството на дронове в Украйна
Извън някои очевидни неща в него, личи и нещо интересно – 50 млн. долара ще се похарчат за различни видове оборудване (около 100 единици) специално за украински военни авиобази. Какво означава това? Специализираното украинско военно издание Defense Express е убедено, че това е подготовка за доставка на шведските изтребители "Грипен" (Gripen) в Украйна. Още едно доказателство за бъдещо такова намерение – Швеция вече е поръчала резервни части за 14 изтребителя "Грипен", които мисли да пенсионира и точно те ще отидат в Украйна според сегашните планове на Стокхолм. На 29 май, 2024 година Швеция вече обяви, че ще достави 2 изтребителя, но засега не се знае те да са дошли в Украйна.
Проект "Грифон"
Gripen ознавача "Грифон". Изтребителят е многоцелеви (ползва се за разузнаване, въздушни и наземни удари), производител е SAAB. Основното му предимство – да развива много висока скорост (най-високата сред основните модели в неговия клас в цял свят – 2410 км/ч) и същевременно да запазва голяма маневреност. Усъвършенстваната аеродинамика позволява на Gripen да носи товари до 6500 кг и в същото време да запазва високата си маневреност и да развива скорости от порядъка на 2 маха. Освен това - може да каца на много къса писта, до 800 метра, което особено в Украйна е много важно - самолетът няма нужда от специализирана инфраструктура в това отношение, за разлика от по-претенциозния F-16. Изтребителят може да се презарежда и превъоръжава за по-малко от 10 минути, твърди производителят. Приет е на въоръжение във военновъздушните сили на Швеция, Унгария, Чехия, Република Южна Африка и Тайланд, а Бразилия също се готви да оборудва своите ВВС с машината.
Самолетът беше вариант и за модернизация на българските ВВС, като президентът Румен Радев беше поддръжник на този вариант, но в крайна сметка България се спря на F-16 – Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Един от аргументите – Gripen е по-подходящ за по-ограничени като обхват мисии, защото лети с почти 1200 по-малко разстояние без зареждане от F-16, а това би попречило на България да участва в някои мисии на НАТО. Този спор продължи доста време, припомнете си: "F-16" срещу "Грипен" - избра ли България по-неизгодната оферта?