Европейската комисия установи, че 16 големи автомобилни производители и Европейската асоциация на автомобилните производители (ACEA) са влезли в картел за рециклиране на стари автомобили. Всички нарушители получиха глоби от милиони долари, с изключение на Mercedes-Benz, който предаде всички свои „съучастници“ срещу това да не бъде наказван.
Отличници за пред Европа: "За Земята" разкри огромни разминавания в данните за рециклирането у нас
Европейската комисия е установила, че производителите на автомобили са сключили картелно споразумение и са отказали да плащат на моргите за рециклиране за изхвърлянето на стари автомобили, считайки, че бизнесът им е достатъчно печеливш и без това. Освен това те са обменяли поверителна информация и са крили данните за рециклиране от потребителите. Тези действия противоречат на Директива 2000/53/ЕО, която изисква безплатно изхвърляне на стари превозни средства.
В резултат на това ЕС глоби 15 компании и ACEA с общо 458 милиона евро. Оказа се, че престъпната схема е действала повече от 15 години. Почти всички големи автомобилни производители бяха замесени в заговора: BMW, Ford, Honda, Hyundai/Kia, Jaguar Land Rover, Mazda, Mercedes, Mitsubishi, Opel, Renault/Nissan, Stellantis, Suzuki, Toyota, Volkswagen и Volvo, както и Tata, General Motors и Geely.
Още: Шефът на Mercedes критикува глобите за производителите в ЕС
Асоциацията на автомобилните производители е била наясно със случая и е действала като посредник. Единственият, който успя да избегне милионна глоба, беше концернът Mercedes-Benz. Той е предал съучастниците си в замяна на пълен имунитет. Европейската комисия твърди, че това е спестило на германците около 35 милиона евро глоби.
Най-големи финансови наказания са получили Volkswagen (127,7 милиона евро), Renault/Nissan (81,5 милиона евро) и Stellantis (74,9 милиона евро).
"Активни потребители": Амнистия за този, който издаде картел