Има ли православен лидер, сравним с покойния папа Франциск? В предаването “Студио Actualno” потърсихме отговор от журналиста Горан Благоев, дългогодишен водещ на предаването “Вяра и общество“ по БНТ и настоящ водещ на предаването “Памет без давност“ по телевизия Евроком: “Ще се върна назад, в онези пълни с емоции години 1989-1990-а. Много е опасно да правим този паралел и ще кажа защо. Защото в крайна сметка католическия свят си има своите специфики и православието си има своите специфики.
Защо правя паралела с 89-а – 90-а – 91-а? Тогава прохождащите лидери на демокрацията, кой как ги беше инсталирал, не коментирам, все пак вярвам, че между тях е имало хора, несвързани с онези служби и недирижирани от тях.
БПЦ не подкрепи промените в България
Още: След смъртта на папа Франциск: Бум на гледаемостта на филма "Конклав" (ВИДЕО)
Те направиха нещо много опасно, което ги подведе и тогава много малко хора осъзнаха. Те непрекъснато правиха паралел с поведението и ролята на папа Йоан – Павел Втори в Полша, как е подкрепил антикомунизма, стачката в Гданск на корабостроителите. И как нашата църква не е била активна.
Само че правеха просто паралел между несравними неща и това ги подведе. Те очакваха, че църквата ще излезе 89-а – 90-а до тях на митингите и ще ги подкрепи. Остана сал един Христофор Събев, който и там не е ясно с какви подбуди.
Така че да правим паралел между католическия свят и нашия си православен свят, е леко рисковано.
Единствено можем да го направим по отношение на общохристиянските послания и поведение, каквото и тримата папи (Иоан – Павел Втори, Бенедикт и Франциск, бел. ред.), на които повечето от нас са съвременници, демонстрираха, проявяваха и разбира се блаженопочиналия папа Франциск.
Като истински християнин
Защото струва ми се той недвусмислено показа какъв трябва да бъде християнският лидер, изобщо християнина, християнския духовник. Т.е. да следва пътя на Христос.
Според мен, без да преувеличаваме, без да го идеализираме, защото и той беше човек с някои свои слабости, особено в някои изказвания, които виждам, че трудно му ги прощават и ги преглъщат, той наистина ни показа какво е истинското, действеното християнство“.
Горан Благоев припомни примерите за християнско смирение, скромност и всеотдайност, които папа Франциск даде на света.
Още: "Искаше да умре у дома си": Лекар разказа последните мигове на папа Франциск
Журналистът коментира и дебата дали в българските училища да се изучава предметът “Религия и добродетели“. Според него е важно не толкова какво ще се изучава, а как.
Той даде пример как в учебника за 11 клас по новия предмет са включени сръбски и руски богослови, настроени откровено антибългарски, антисемитски и профашистки.
Горан Благоев с огорчение коментира и проруския уклон в българската и в сръбската православни църкви. Как – ще научите от видеоматериала.