"Срещу нас... воюва блокът на НАТО, чиито членове предоставят на киевския режим тежко въоръжение, боеприпаси, разузнавателна информация, осигуряваща подготовката на военните специалисти, които участват в планирането на военните операции, шантажират с използването на оръжие за масово унищожение." Това каза през октомври 2022 г. председателят на Съвета за сигурност на Русия Николай Патрушев, 8 месеца след началото на войната в Украйна. В друга стенограма от 21 февруари 2022 г. думите "американци", "САЩ" и "НАТО" са използвани над 80 пъти, изоставайки съвсем малко от споменаването на Украйна, която три дни по-късно Русия напада.
"Много по-секретно": Руското военно разузнаване - прилики и разлики между КГБ и ГРУ
Не само срещу Украйна
Войната, която диктаторът Владимир Путин започна в представите му е срещу Запада, а Украйна е само един от фронтовете, макар и най-горещият. Докато руските танкове си пробиваха път към Киев, специалните служби правеха планове за разпространението на контрола на Кремъл над други страни. Във ФСБ сериозно са разглеждали възможността за завладяването на Молдова, но този план се провалил, тъй като руските войски не успяха да окупират Николаевска и Одеска области. ГРУ е получило задачата да засили сивия фронт - тайната хибридна война, която Путин водеше със САЩ и Европа.
Патрушев и Путин. Снимка: kremlin.ru
Анализатори: Русия може да вербува терористи, за да засили крайнодесните настроения в Европа
От началото на 2022 г. медиите почти всеки месец съобщават за нови произшествия: от спирането на видеокамерите на жп линиите в Полша и атаките срещу мемориалите в балтийските държави до организирането на взривове в складовете на DHL. Разследванията по тези случаи са дълбоко засекретени, но европейските власти все по-често твърдят, че тази вълна от инциденти е координирана атака на Кремъл, която често се осъществява от военното разузнаване.
Хибридна война
За това, че Кремъл води хибридна война с Европа и САЩ експертите започнаха да говорят през 2014 г. През изминалите години действията на руските специални служби на международната арена ставаха все по-агресивни и открити. Редовните кибератаки срещу ключови обекти на инфраструктурата, опити за намеса в изборите на други страни и дори организиране на военен преврат - с всичко това руските спецслужби активно се занимават от 2010 година.
Снимка: iStock
WSJ: Нов отряд шпиони и убийци е острието на Русия срещу Запада
Тази война също започва през февруари 2022 г. Офицерите на ГРУ вече не пътуват по задания, а действат с ръцете на вербуваните агенти, които се интересуват от бързи пари. Между поръчителите и изпълнителите има няколко нива посредници, всеки от тях взима своя дял от бюджета на операцията. Задачите, свързани със саботаж и диверсии, са разширили обхвата си: от една страна това са ударите по конкретни възлови обекти в Украйна, а от друга - "китайско водно мъчение", което трябва да повиши общия градус на напрежение в Запада. Сред агентите са не само руснаци, това може да са украинци или не рускоезични жители на други страни. Мирните жертви не безпокоят специалните служби. Центърът "Досье", заедно със своите партньори от Süddeutsche Zeitung и WDR, са анализирали най-известните случаи на саботаж, изследвайки най-новата методика на ГРУ.
ГРУ подпалва Европа
След началото на войната в Украйна в ГРУ е създадено ново звено, което се фокусира изцяло върху организирането на саботажи и подривна дейност на Запад. Центърът „Досье“ писа за това още през лятото на 2024 г. През февруари 2025 г. Wall Street Journal добави нови подробности към профила на екипа. Звеното се ръководи от генерал-майор Андрей Аверянов и се нарича Служба за специални дейности (ССД). Тя е натоварена с много широк кръг от задачи.
Намеса в изборите и подклаждане на нестабилност: Полша разкри поредна руска група
Част от тях са напълно конкретни и пряко свързани с военните действия. ГРУ наблюдава и се опитва да саботира доставките на оръжие за Украйна, рехабилитацията на украинските военни в Европа, укрепването на отбранителните способности на Европа и да всява раздор между страните членки на НАТО.
Снимка: Getty images
Например, на 3 май 2024 г. в Берлин в продължение на три дни горя завод на отбранителния концерн Diehl Group, чиято продукция се доставя и в Украйна. Местното контраразузнаване смята, че заводът е бил подпален от опитни професионалисти по заповед на Русия. А правителствата на Чехия и Полша обвиниха Москва в саботиране на железопътните линии на страната, вероятно с цел да попречи на доставките на оръжие за Украйна. Чешкият министър на транспорта Мартин Купка заяви, че Кремъл е направил хиляди опити да наруши железопътния трафик в Европа през последните две години.
По-широки политически цели
Агресивните дейности на Кремъл в Европа обаче имат и по-широки политически цели. Според Дариус Яунишкис, ръководител на литовското разузнаване, с помощта на атаките Русия се опитва да повлияе върху общественото мнение и вземането на решения в Европа, да отслаби подкрепата за Украйна сред населението и намали рейтинга на политиците, които се застъпват за оказване на помощ на нея.
Снимка: iStock
Подобни действия вече не напомнят за саботаж, а по-скоро за тероризъм, който само благодарение на стечение на обстоятелствата досега е успявал да избегне многобройни жертви. Така през април 2024 г. във Варшава беше подпален магазин. Полски следователи задържаха беларуски гражданин, за когото се смята, че е действал по заповед на Русия. В Литва, в нощта на 9 май 2024 г., тийнейджър, вербуван от ГРУ, подпалва местния магазин ИКЕА. Според разследващите, за изпълнената поръчка му били обещани 10 хиляди евро и автомобил BMW. След това същият тийнейджър отишъл във Варшава, където, според New York Times е съпричастен към избухването на пожар в най-големия търговски център на Варшава. Друг опит за палеж, на автогара, беше предотвратен приблизително по същото време в Чехия, като в този случай тайните служби са успели да вербуват латиноамериканец.
Христо Грозев пред ЕП: За Русия хибридната война е идеология и индустрия
По данни на Associated Press от март 2025 г., от началото на войната в Украйна, в Европа са се случили 59 различни инциденти, които правоохранителните органи са класифицирали като провокации от страна на Кремъл. Сред тях са не само палежи, експлозии и вандализъм, но и кибератаки, разпространение на пропаганда и дори опити за организиране на убийства.
Принтскрийн: Център "Досье"
Саботажни цели
Един от най-дръзките случаи е заговорът за убийството на Армин Папергер, ръководителят на германския концерн Rheinmetall. Според източници на CNN това убийство е било замислено като едно от поредица покушения срещу ръководителите на западните производители в отбранителната промишленост. „Списъкът с жертви“ на ГРУ очевидно е доста дълъг. Да станат убийци е било предложено на журналисти от OCCRP, които са се свързали с бот за вербуване на изпълнители. Центърът „Досье“ знае също, че ГРУ активно издирва адресите на журналисти, напуснали Русия и публикуващи разследвания за режима на Путин. Известно е за подготвено покушение срещу един от руските журналисти в Латвия.
Два терористични акта срещу полицаи в Украйна: Следите водят към руските служби (ВИДЕО)
Според украински военни, провокациите на ГРУ може да имат по-специфични саботажни цели: "През Средновековието актьори и куклени театри са играли на пазара, докато джебчии са ограбвали публиката. Същият принцип важи и днес: докато саботажите и терористичните атаки се извършват от лесно контролирани лица, на заден план се извършват по-стратегически дейности: усилия за дестабилизация, политическа корупция и разузнавателни операции. Целта е да се организира терористична атака чрез посредници, да се принуди държава-мишена да изразходва ресурси, да се създаде образ на враг и допълнително да се дестабилизира обществото. Хаосът служи като разсейване, позволявайки на други операции да продължат незабелязано."
Снимка: iStock
Саботажи и тероризъм: ГРУ опита да спре оръжията за Украйна през Полша
Друга функция на саботажа в Европа е мащабно изпитание на системите за сигурност и постепенно изместване на границите на възможното. Както и във вътрешната политика, на международната арена Владимир Путин предпочита да вари бавно жабата: да не прави никакви резки движения, а постепенно да повишава нивото на агресия. По този начин разузнавателните служби успяват да постигнат междинните си цели, без да провокират прекомерен отговор от европейските страни. Те работят за разкриване на уязвимости в западната сигурност, пречат на доставките на оръжие за Украйна, създават хаос и безпокойство в обществото, но не прекрачват границата на открита атака, на която Европа би трябвало да отговори военно. В момента този процес не е завършен и, както казва Дариус Яунишкис, ескалацията може да продължи.
9 взрива в наши оръжейни складове са свързани с руски агенти - филм на "Свободна Европа"
Организационната верига
Структурата на управление на операциите по саботажите на ГРУ не се отличава особено от другите проекти на вмешателство на Кремъл в политиката на другите страни. На върха на йерархията стоят Владимир Путин и Съвета за сигурност. Именно първите лица определят общите насоки на работата и дават задачите. Самодейността в тази важна област е невъзможна. Задачите, свързани със саботажи, се поставят не само пред ГРУ, но и пред ФСБ. Между офицерите и изпълнителите има още между 2 и 7 междинни нива, по този начин операцията по-трудно може да бъде проследена. Сред известните офицери на ССД са полковник Денис Смолянинов, колегата му Владимир Липченко и Юрий Сизов, чиято личност е разкрита от украинските специални служби след като се опита да организира терористични актове през 2025 в Киев, Литва и Полша.
Тежки присъди за двамата братя от Швеция, шпионирали в полза на Русия
Снимка: Център "Досье"
Всеки сътрудник на разузнаването има 3-5 ключови агенти, с които поддържа връзка - т.нар. координатори. Всеки от тях управлява собствена мрежа, която от своя страна включва свои познати и т.н. От своя страна координаторите намират оператори, които се специализират върху конкретните задачи, това може да бъдат криминални лица или прокремълски активисти, живели някога в Европа и запазили мрежа от контакти. Операторите могат да вербуват изпълнители на саботажи чрез социалните мрежи и месинджърите. Офицерите от ГРУ управляват операциите от Русия, за да понижат риска да бъдат разкрити. След случая "Скрипал" бдителността на западните правоохранителни органи се повиши. Координаторите също често се намират в Русия, а операторите пътуват из Европа, за да управляват на място непосредствените изпълнители.
Пример за двоен координатор е финансистът Ян Марсалек и екипът му, който е изпълнявал задачи, както за ФСБ, така и за ГРУ. След образуване на наказателно дело в Германия и бягство в Русия той наема българина Орлин Русев, който живеел във Великобритания. В тази схема Марсалек е бил координаторът, а Русев - операторът. В Англия Русев формира екип, в който влизат български граждани с фалшиви документи, те пътували из Европа, следили целите, събирали данни и ги предавали в Москва. Групата на Русев е действала във Великобритания, Германия, Австрия и Испания, следейки журналисти.
Взрив, палеж: Какви са били плановете за отмъщение срещу Христо Грозев
Снимка: Център "Досье"
Видове операции и методи на вербуване
На 5 март 2024 г. в Париж петима души с маски, представящи се за украинци, закачат банер с надпис "Ердоган, земетресението е разплата за руските туристи", изпънали ръце за нацистки поздрави и започнали да викат: "Stop Erdogan!" Оказва се, че това не са украинци, а мигранти от Северна Африка, наети от подчинените на полковника от ГРУ Денис Смолянинов. Мероприятието им имало за цел да дискредитира украинците и да скара страните членки на НАТО - по това време се обсъжда приемът на нови членове и Турция е против. В продължение на няколко месеца същите мигранти успяват да участват в най-малко десет антиукраински акции в Париж, Хага, Мадрид и Брюксел, като често се присъединяват и към големи демонстрации. Смолянинов има богат опит в хибридните операции. Още през 2014 г. той координира наемници за изпращане в Донбас, а по-късно координира дейността на фалшива частна военна компания под контрола на бивши бандити.
Руското разузнаване стои зад писмата бомби в Испания, твърди "Ню Йорк Таймс"
Агентът се опитвал и да вербува украински обществени дейци в навечерието на войната и управлява няколко псевдоукраински телеграм-канали, които са се стремили да всеят паника и отчаяние сред населението. Вербуваните активисти прокарват необходимите тези сред контактите си - превъзходството на бялата раса и традиционните ценности, както и опитите на Владимир Путин да възстанови СССР и псевдопацифистка реторика. Често тези агенти имат широк кръг връзки в чуждестранните политически организации. Изпълнителите на по-опасните провокации обикновено се търсят в социалните медии и престъпния свят.
Снимка: iStock
Reuters: Агенциите в САЩ оставиха руските служби да действат
ГРУ ползва и телеграм-бота Privet Bot, който действа като виртуален координатор - дава задачи на потребителите, готови да изпълняват подривни операции. Ботът е направен на принципа на хазартна игра: в началото на новобранците се предлагат прости задачи, напр. да снимат сграда. След това градусът на опасността се повишава - стига се до предложение да се изгори сграда и т.н. Ботът се подвизава в проруските телеграм-канали, вкл. Grey Zone, свързана с групата "Вагнер". Чрез Privet Bot ГРУ е привлякла за саботаж много хора от различни страни. В Латвия изпълнители са снимали база на НАТО и са подготвяли палеж, в Полша група задържани се е опитала да извади от строя влакове с военна техника за Украйна. През 2024 г. в цяла Европа са задържани над 50 души, свързани с мрежата. За по-важните задачи се търсят хора с военен опит. Руското разузнаване установява и контакти с хора, израснали в рускоезични семейства, но добре интегрирани в местното общество.
Мигрантите като оръжие: Лукашенко го призна и пак заплаши ЕС (ВИДЕО)
Операциите
ГРУ не се притеснява за жертвите. През 2024 г. саботажите стават все по-опасни. през юли 2024 г. в складовете на DHL в Бирмингам (Великобритания), Яблонов (Полша) и Лайпциг (Германия) избухнаха пожари. Причината се криеше в пратки със запалителни устройства, маскирани като електрически масажори и вибратори, които съдържали леснозапалимо вещество. В Европа това вещество не подлежи на строг контрол. Разследването доведе до пет ареста. Изпълнителите се запознали в Телеграм, получавали откъслечни задания, без да са запознати със следващата стъпка, а координаторите останали в сянка.
Снимка: iStock
Взривните устройства се предавали по дълга верига, а главната задача на операцията била проверка на мерките за безопасност вътре в Европа и трансатлантическите маршрути. Вероятно от ГРУ са се интересували кои възпламеняващи вещества се виждат на скенерите и рентгените, колко внимателно се проверяват пратките и в какви срокове се доставят.
WSJ: Подозират Русия в заговор за изпращане на бомби на пътуващи за САЩ самолети
По информация на Wall Street Journal след установяването на саботажа представители на Белия дом са се свързали с руското ръководство с молба да бъдат спрени враждебните действия, но явно в Кремъл не са се вслушали.
Проблеми и във въздуха
Руското разузнаване води борба със западните авиосъобщения и на друг фронт - радиоелектронния. През пролетта на 2024 г. финландската компания Finnair преустанови полетите от Хелзинки в Тарту заради чести сривове в работата на навигационните системи. Властите на Естония, Литва и Латвия обвиниха руските специални служби за сривовете и най-вече радиоелектронните бази в Калининградска област. За зачестилите проблеми пилоти са информирали още през март 2022 г. През първите четири месеца на 2024 г. Русия е заглушавала почти всеки четвърти транспортен рейс на военната авиация на Великобритания над Източна Европа, съобщи The Telegraph.
Снимка: iStock
Заглушен GPS сигнал над България и застрашени самолети: ДАНС няма задължение да следи постоянно
Най-малко 142 рейса са имали проблем с GPS системата, това създава значителни проблеми за пилотите, увеличава натоварването и риска от аварии. През март 2024 г. става инцидент със самолет на борда, на който е тогавашният министър на отбраната на Великобритания. По време на полет от Полша за Великобритания самолетът губи GPS сигнал в продължение на 30 минути, докато лети над Балтийско море, близо до Калининградска област. Инцидентът е определен като "крайно безотговорен" акт на радиоелектронната борба. До момента Украйна, Франция, Нидерландия, Швеция и Люксембург са заявили за сериозни сривове, пречещи на управлението на полетите, които са идвали от наземни станции в районите на Москва, Калининград и Павловка. По данни на центъра "Досье" руските специални служби се занимават с този вид саботаж от 2014 г.
Ефект с натрупване
CNN: Таен документ разкрива 10-годишния план на Русия за дестабилизиране на Молдова
Диверсиите и саботажът, освен решаването на конкретни военни задачи създават, необходимия за Кремъл ефект с натрупване - хората се уморяват от нестабилността и липсата на безопасност, престават да вярват на правителствата си и започват да подкрепят маргинални политици, които обикновено са по-приятелски настроени към путинския режим. Всички тези заслуги не са на ГРУ, те са част от една по-широка кампания, в която влизат пропагандистите в социалните мрежи и опитите да се установят контакти с радикални политици.
Снимка: Getty images
Стратегията на Кремъл се състои в това да налива масло в огъня, т.е. да проследява вече съществуващи проблеми на Запад и с всички достъпни начини да бие по болните места. В тази сенчеста война ГРУ има важна роля - усилията му са способни да нанесат физически ущърб на Европа, а всякакви ответни действия на западните правителства Кремъл може да използва в пропагандата си.
Журналист: Войната няма да спре със смъртта на Путин, Русия иска да унищожи света (ВИДЕО)