"Планът на Тръмп изобщо не е мирен план, а план за ескалация на войната. Това би означавало капитулация на Украйна и награда за агресора." С тези думи германският експерт по отбрана от Християндемократическия съюз Родерих Кизеветер остро разкритикува "мирния план", предложен от президента на САЩ Доналд Тръмп.
Ако този план бъде реализиран, Русия, ще получи сигнал, че може да продължи агресията - вероятно този път срещу Молдова или балтийските държави. "Фактът, че Зеленски отхвърли този план, е абсолютно логичен", казва Кизеветер в интервю за "Шпигел".
Германският политик е категоричен, че Европа трябва да подкрепи Украйна и да заяви ясно, че отхвърля идеите на Тръмп.
Украйна все още има шанс да отблъсне руските войски и да освободи териториите си, но за да направи това, се нуждае от подкрепата на своите партньори, казва той. "Германия играе ключова роля за успеха на коалицията от държави, готови да помогнат на Украйна. Новото правителство трябва да поеме отговорност и да направи значителен принос, включително военен", допълва той. Това включва доставки на оръжие, подкрепа за системи за противовъздушна отбрана и по-строги санкции срещу Русия. Самата Германия също трябва да увеличи производството си на оръжие.
Още: Окончателното мирно предложение на Тръмп: Тежки изисквания към Украйна
Кои сме ние да решаваме дали Крим да бъде прехвърлен на Русия? Това има право да направи само Украйна
На същото мнение е и съпредседателят на Лявата партия Ян ван Акен. Той директно нарече мирния план на Тръмп "сделка с Путин". Според него ЕС трябва самостоятелно да засили усилията си за мир и да окаже влияние върху страни като Китай, които могат да повлияят на Москва.
Ван Акен е категоричен, че решението дали ще бъде предхвърлен Крим на Русия трябва да бъде взето единствено от Украйна. "Смятам за неприемливо ние в Германия да решаваме какво е приемливо за страна, която е била нападната. Особено абсурдно е да се очертават евентуални отстъпки предварително, преди да започнат преговорите", каза той пред "Шпигел".
Още: Гражданска война в Украйна: Защо преговорите в Лондон ще се провалят
Ван Акен също така разкритикува нападките на Тръмп срещу украинския президент: "Фактът, че Тръмп сега нарича Зеленски "подстрекател", е нов морален провал. Това доказва, че САЩ изобщо не се интересуват от справедлив мир за Украйна."
Патологична загуба на реалността?
На по-различна позиция е лидерката на партия "Съюз за справедливост и мир" Сахра Вагенкнехт. Тя смята критиките към американския план за ненужни. "Ако Русия наистина се съгласи и това доведе до прекратяване на военните действия, тогава планът представлява реален шанс за път към мирно уреждане", казва тя. Според нея и двете страни трябва да направят отстъпки. "Всеки, който вярва, че войната може да приключи само след като Крим бъде върнат на Украйна, страда от патологична загуба на връзка с реалността", е нейното мнение.
Припомняме, че президентът на Украйна Володимир Зеленски, позовавайки се на Конституцията на Украйна, изключи възможността за прехвърляне на окупираните територии на Русия. В същото време Киев изразява готовност за преговори, но не може да предприема стъпки, които противоречат на основния закон на страната.
Като цяло, планът, предложен от САЩ, е очевидно благоприятен за Русия. Според този план, Съединените щати ще признаят прехвърлянето на Крим на Русия, което нарушава международното право, а също така и прехвърлянето и на други окупирани украински територии. Премахват се и санкциите срещу Русия, отказва се на Украйна да се присъедини към НАТО, като й се оставя единствено перспективата за членство в ЕС. Гаранциите за сигурност, според този план, трябва да дойдат от Европа, а ролята на САЩ остава неясна. Тръмп иска мир между жертвата и убиеца при равни условия: Изнудването му към Зеленски е чудовищно