В последния брой на „Видимо и невидимо: Изопачена история“ с водещ Кънчо Кожухаров, на фокус попада една от най-горещите теми на съвременната европейска и световна политика – сигурността на Централна и Източна Европа и възраждането на стари съюзни идеи в контекста на руската агресия срещу Украйна. Гост е историкът проф. Михаил Станчев, който не само коментира, но и очертава невидимата, но трайна връзка между миналото и съвременните страхове на страните в региона.
От княз Адам Чарториски, през Йозеф Пилсудски и украинските визионери - Роман Шухевич, Вячеслав Черновол – всички те, в различни времена и контексти, търсят начин да изградят пояс на сигурност, алтернатива и щит срещу руското влияние и военна заплаха. Проектът „Междуморие“ от началото на XX век и Люблинският триъгълник от 2020 г., според историка показват непрестанното завръщане на идеята за съюз между държавите от Балтика до Черно море. Това не е просто геополитически проект, а своеобразен исторически имунен отговор към повторяемите импулси на експанзия и агресия, идващи от Изток. Още: Георги Ангелов: Внушаването на страх и чувство за малоценност са ключови инструменти на руската дезинформация (ВИДЕО)
„Сега ситуацията е друга. В началото на XXI век вече гледаме на тези неща не от гледна точка на князете, а от гледна точка на общоевропейската и световна сигурност, защото пламне ли огън в центъра на Европа, това е доста опасно. Ако продължат да се развиват нещата, както досега, ще пламне и афроазиатският континент, Близкият Изток - той никога не е угасвал - и ще се катализира с нова сила и това вече е заплаха за цялата европейска сигурност. Докато Украйна е в състояние още да държи фронта, грубо казано, Европа може да си пие кафето сутринта, в това число и ние българите.“, казва историкът, но ако този фронт падне, цената ще бъде платена от всички.
Проф. Станчев споделя, че очаква на срещата на Балтийско-Черноморския съюз, която ще се проведе във Варшава на 28 април т.г. „да се роди ново военно-политическо обединение или съюз на конфедеративна основа и неговата цел да е създаване на пояс за сигурност от Балтийско до Черно море“. Той е на мнение, че отдалечаването на САЩ от европейската сигурност пренасочва идеята за този „Интермариум“ с цел укрепване на военно-политическия аспект. Според него на срещата във Варшава трябва да бъдат поканени не само Полша, Литва и Украйна, но и скандинавските членки на НАТО. Той изказва съжаление, че поне към момента не е официално обявено българско участие. Още: Кой натисна спусъка в „Света Неделя“ и кой плати с живота си за истината? (ВИДЕО)
Гледайте целият разговор на Кънчо Кожухаров и проф. Михаил Станчев във видеото.