Има точки в световната география, за които се приема за даденост, че винаги са били такива и въпреки изтеклите векове не са се променили. Тази идея обаче трябва да бъде отхвърлена, поне що се отнася до Арабския полуостров, чиито пустини са най-големият показател. Преди много време пейзажът на този регион на планетата е бил съвсем различен: огромна територия, съставена от реки, езера и много растителност.
Група изследователи публикуваха статията си "Мусонният отпечатък в къснокватернерните пейзажи на пустинята Руб ал-Хали или Пустия квартал в Communications Earth & Environment. В този текст те се позовават на своите открития за една от най-големите известни пустини.
Този район на Арабия обаче невинаги е бил пустиня, а е имало езеро с площ 1100 квадратни метра и дълбочина 42 метра. "Езерото е достигнало своя пик преди около 9000 години, по време на влажния период на Зелена Арабия, продължил между 11 000 и 5500 години", казва д-р Абдала Заки.
Още: Зелената Сахара е била обитаема, но изолирана
Претърпяване на промяна
"Поради увеличените валежи езерото в крайна сметка се е пръснало, предизвиквайки огромно наводнение и издълбавайки 150-километрова долина в дъното на пустинята", обяснява професор Себастиан Кастелтор.
"Формирането на езерни и речни ландшафти, заедно с условията на пасища и савани, би насърчило разрастването на групите ловци-събирачи и пастирските популации в това, което сега е суха и безплодна пустиня", казва Петраглиа.
Преди 6 милиарда години Пустият квартал преживява сериозна промяна в условията си, тъй като дъждовете започват да спират и се оформя днешната пустиня. Това, от своя страна, накарало населението да се премести, за да намери по-обитаемо място и без толкова много суша.
Още: Как са се образували тези странни структури в австралийска пустиня?
Повече за сегашния облик Руб ал-Хали
Руб ал-Хали е пясъчна пустиня, разположена в южната и югоизточна част на Арабския полуостров. Тя е най-голямата пясъчна пустиня след Сахара. Дължината ѝ от североизток на югозапад е над 1000 км, ширината до 500 км и е напълно необитаема. Нейната площ е около 650 хил. кв м. Разположена е на териториите на държавите Саудитска Арабия, Оман, ОАЕ и Йемен. Максималните дневни температури са около 47 °C, но могат да достигнат до 51 °C. Около 80% от територията ѝ е заета от подвижни пясъци, образуващи бархани с височина до 150 – 200 м, вериги от възвишения и отделни масиви.