MHEV, FHEV, PHEV – какъв хибрид да изберете

23 април 2025, 10:29 часа • 1205 | прочитания

На пазара се появяват все повече хибридни модели. Но цените им варират в зависимост от използваната технология - лека, класическа или плъгин хибридна. Каква е разликата и кой хибрид е подходящ за вас? Отговорът на този въпрос е прост

1. Микрохибрид (MHEV) или мек хибрид

Принцип

На най-често срещаните двигатели с вътрешно горене, бензинови или дизелови, с ръчна или автоматична трансмисия се монтира специален 48-волтов стартер, който работи както като генератор, така и като електродвигател (мощност - до 20 к.с.). При спиране съхранява енергия в малка отделна батерия, а при ускорение я използва, за да помогне на двигателя с вътрешно горене да ускори.

При някои модели този мотор-генератор е интегриран в скоростната кутия.

Предимства

Като цяло това е проста и евтина, но ефективна система, която може лесно да се адаптира към всеки двигател с вътрешно горене. Той добавя мощност и спестява живота на двигателя, като му помага по време на ускорение.

Още: Китайски производител представи хибрид с минимален разход на гориво

Недостатъци

Увеличението на мощността е незначително и липсва електрически пробег. Може да бъде няколкостотин метра, дори при ниска скорост.

За кого е подходяща

По-скоро тази технология е необходима на самите автомобилни производители, за да подчертаят големия брой екологично чисти автомобили в тяхната моделна гама. Няма смисъл да плащате повече за мек хибрид, тъй като няма да получите значителни спестявания на гориво или експлозивна динамика.

2. Класически или пълен хибрид (FHEV)

Принцип

Технологията е популяризирана от Toyota в началото на века. Тези превозни средства са допълнително оборудвани с електрически двигател с мощност от 50 до 130 к.с. Капацитетът на батерията също е по-голям от този на мекия хибрид. Такава кола може да се движи само на електричество, но със скорост не повече от 30 км/ч при ускорение и до 70-80 км/ч при равномерно движение.

Помощта на електрическия мотор вече е значителна и при спокойно шофиране лесно можете да забележите икономията на гориво.

Предимства

Този хибрид не се нуждае от зареждане от външни източници - може да се зарежда по време на шофиране. Въпреки че понякога производителят предоставя възможност за презареждане, опитвайки се да имитира PHEV, в това няма голям смисъл.

Още: Toyota ще инвестира в хибриди, насочени към европейския пазар

Разходът на гориво в града може да бъде само 5 литра на 100 км. Заслужава да се отбележи и гладкото возене на такива хибридни автомобили.

Още: Спирачките на автомобила се оказват много опасни за здравето

Недостатъци

Хибридът е безполезен на магистралата и поради тежката батерия може да изразходва дори повече гориво от конвенционален двигател с вътрешно горене със същия обем.

Мощността на автомобила "плава", което зависи от нивото на заряд в батерията: ако е ниско, електрическият мотор ще работи само на половин мощност.

За кого е подходяща

FHEV е подходящ за градско и извънградско шофиране - икономичен и мек. Това ще бъде оценено от тези, които обичат тихото пътуване.

3. Plug-in хибрид (PHEV)

Принцип

Всичко е същото като при FHEV, но електродвигателите са по-мощни и батерията е с по-голям капацитет. Съотношението на мощността на електрическия мотор към капацитета на батерията е около 1:10. Освен това батерията може да се зарежда не само от двигателя с вътрешно горене на празен ход или в движение, но и от битова мрежа или на станция за бързо зареждане. Такива хибриди могат да се движат само на електричество със скорост до 130 км/ч и няколкостотин километра.

Все по-често се появяват PHEV, при които двигателят с вътрешно горене не е свързан с колелата: той е само генератор, който зарежда батерията, която захранва електродвигателите на осите, които задвижват автомобила. Това е последователен хибрид. По същество това са електрически превозни средства с генератор на борда, които могат да бъдат „заредени с бензин“, без да прекарват половин час или повече за попълване на енергия в зарядните станции.

Предимства

Нулев разход на гориво със заредена батерия. Транспортният данък се заплаща само върху мощността на двигателя с вътрешно горене. Често двигателят с вътрешно горене има около 150 к.с., а мощността на електродвигателите, монтирани на една или две оси, надхвърля 300 и дори 500 к.с.

Колата може да се зарежда от контакт или да не се зарежда - както е по-удобно на собственика. Ако батерията се изтощи, достатъчно е да налеете бензин в резервоара, така че двигателят с вътрешно горене да зареди батерията, което е безопасно за дълги пътувания.

Недостатъци

Такива автомобили струват значително повече от други.

За кого е предназначена

Такъв хибрид е скъп, но тогава можете да спестите от гориво и транспортен данък, като в замяна получавате много мощна и динамична кола. Това ще се хареса особено на онези, които имат възможност да зареждат хибрида от домашна мрежа (например през нощта).

Изводи

Както можете да видите, нито една технология не замества другата. Всичко зависи от начина на каране. Мекият хибрид е за големи, но кратки товари, класическият хибрид е за града и предградията, plug-in хибридът е за тези, които искат повече мощност с нисък разход на гориво и данъци и, като бонус, за тези, които имат възможност да зареждат батерията от домашна мрежа, но не са готови за електрическа кола (те обичат пътуванията или са принудени да пътуват на дълги разстояния, включително през зимата).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес