Знаете ли коя е най-старата марка автомобили?

22 април 2025, 08:08 часа • 1669 | прочитания

Познавачите на автомобилната история, разбира се, веднага ще си спомнят, че Бенц и Даймлер се появяват през 1886 г. Въпреки това, марката „Mercedes-Benz“, която е резултат от сливането на двете немски компании, се формира едва 40 години по-късно - през 1926 г.

Затова спокойно може да се твърди, че няма марка автомобили, по-стара от „Пежо“ (Peugeot). Именно Peugeot е най-старият автомобилен бранд, съществуващ и до ден-днешен. Първият автомобил на марката е произведен през 1889 г. За сравнение: „Форд“ съществува от 1903 г., „Фиат“ - от 1900, „Опел“ - от 1898, „Рено“ - от 1899.

Всяка голяма марка има свои исторически важни фабрики, но централата на Peugeot в малкия град Сошо в Източна Франция е с по-особено значение. Именно тук преди 130 години започва автомобилният бизнес на компанията.

Колкото до неавтомобилният й бизнес – такъв е нещо обичайно за известни марки автомобили. Например, BMW започва с производството на авиационни двигатели, а е произвеждал също тигани и кухненски мебели. Mercedes-Benz - пишещи машини, а Volkswagen все още произвежда колбаси и кетчуп.

Семейство Пежо, което основава своята компания през 1810 г., първоначално има всичко друго наум, но не и транспорта. През ХІХ в. приходите на компанията идват от различни метални изделия: от брадви и триони до кринолини за дамски поли!

Много по-късно компанията навлиза в велосипедния, а по-късно и в мотоциклетния сегмент. Между другото, все още се произвеждат велосипеди и мотоциклети под марката Peugeot. Също така, в средата на ХХ в. кухненските миксери Peugeot били много популярни в Европа.

През първите 40 години от производството на автомобили в Peugeot не се затруднявали с имена на модели: те получавали цифрови индекси по ред. Освен това, номера слагали не само на серийните коли, но и на всички фабрични проекти. За страничен наблюдател било трудно да проследи логиката.

Тази логика се изяснява през 1929 г. с дебюта на компактния седан Peugeot 201. Французите патентовали трицифрен индекс със задължителна нула в средата. Първата цифра показва класа: колкото по-висока е, толкова по-голям и по-престижен е автомобилът. Нулата е сложена за красота и баланс. А последната цифра показва поколението на модела. Елегантно, удобно и лесно за запомняне.

Между другото, в Peugeot много ревниво пазели трицифрения индекс с нула, като забранявали на други компании да използват подобно обозначение. Ето защо, например, Porsche 901 станало Porsche 911.

Нулевата система все пак показала недостатък. Причината е тривиална: числата, показващи поколенията на модела, се изчерпвали. За да запази трицифреното обозначение, в Peugeot измислили следното: от 2012 г. индексите на моделите били замразени. Сега хечбекът от голф-клас винаги ще се нарича 308, независимо от поколението. Същото важи и за компактния 208 или семейството 508 от среден размер.

Линията кросоувъри на компанията получила четирицифрен индекс с двойна нула в средата: 2008, 3008, 5008 и т. н. Когато тези модели сменят поколенията, цифрите няма да се променят.

Ако не сте изненадани от факта, че Peugeot е най-старата съществуваща марка автомобили, може да се изненадате от датата на първия електрически автомобил на бранда.

Това се случило през 1941 г. След като окупирали Франция през 1940 г., германците забранили на местните автомобилни компании да произвеждат леки коли с бензинов двигател. Почти всички производствени мощности на Peugeot били преустроени за нуждите на Вермахта.

Французите намерили елегантен изход от тази ситуация - построили електрически автомобил. Той се наричал Peugeot VLV, което означава Voiture Légère de Ville – „малък електрически автомобил за града“. Двуместен, с един фар и дължина под 2,7 метра, VLV тежал по-малко от 350 кг. Двигателят с мощност 3 конски сили бил достатъчен за 35–40 км/ч и се разполагал отзад, а пространството под предния обтекател било заето от захранващите акумулатори.

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес