Можете ли да спестите пари, като изключите климатика и другите системи в колата си?

18 април 2025, 10:22 часа • 2061 | прочитания

Автомобилите имат много опции, без които е невъзможно да си представим едно модерно превозно средство. Климатик, мултимедийна система с усилвател, акустични високоговорители, мощни фарове за къси светлини, чистачки, отопляеми седалки, прозорци и огледала, както и вентилация в кабината и контакт за мобилен телефон изискват енергия, което означава, че допълнително натоварват генератора и карат двигателя да харчи повече бензин.

Колко се увеличава това потребление, ако всички системи са активирани и колко може да се спести, ако водачът и пътниците изведнъж решат да не използват предимствата на комфорта?

Колко газ изразходва един климатик?

Енергията за бордовите системи на автомобила се извлича чрез работата на генератор, който има директна връзка с вала на двигателя. Ако няма достатъчно енергия, контролният блок зарежда ремъчната предавка и командва на двигателя да увеличи скоростта. Разходът на гориво се увеличава.

Излишната енергия отива в батерията и се връща в захранващата система на автомобила, когато двигателят е изключен или работи в щадящи режими, като например празен ход. Не е изненадващо, че шофьорите не искат да губят бензин и много от тях не използват климатик и други опции.

На пръв поглед това наистина дава резултат. Изследване, проведено от германския автомобилен клуб ADAC, показва, че климатикът на Skoda Octavia консумира средно 0,43 литра бензин на час. Ако изключите климатика, можете да спестите бензин.

Още: Как да намалите разхода на гориво с 25%

Да приемем, че колата е на дълъг път за около 10 часа, тогава при шофиране без климатик теоретично може да има 4,3 литра спестено гориво в резервоара, което е около 10-12 лева. В същото време обаче водачът и пътниците ще трябва да се примиряват с високи температури на въздуха в кабината.

Водачът често отваря прозорците, за да охлади кабината с насрещния вятър. В този случай обаче аеродинамиката на автомобила се нарушава, в страничните зони се създават вихри, които образуват зони с ниско налягане, които пречат на свободния поток на въздуха, което от своя страна забавя автомобила. Тогава потреблението отново се увеличава и може да компенсира постигнатите спестявания.„

Шофиране с отворени прозорци

Независими експерти направиха свое изследване на аеродинамиката на автомобилите. В тестовете участваха дизелов Ford Focus с двигател 1.8 TDCi и бензинова версия с двигател с обем 1.6 литра. Тестовете бяха разделени на два етапа и бяха проведени при скорости от 90 км/ч и 120 км/ч.

При скорост от 90 км/ч при движение по магистрала без климатик бензиновият вариант харчи 5,5 л/100 км. Ако отворите всички прозорци, разходът се увеличава с 0,1 л/100 км.

Още: Защо постоянното движение на ниски обороти вреди на автомобила

С увеличаването на скоростта обаче ситуацията се променя драстично. Ако ускорите до 120 км/ч, аеродинамичното съпротивление се увеличава, а отрицателната роля на турбуленцията се отразява на движението. Така при 110 км/ч отворените прозорци увеличават разхода с 0,35 л/100 км, а при 120 км/ч с цели 0,5 л.

При дизеловия Focus картината е малко по-различна. При скорост от 90 км/ч без климатик и затворени прозорци харчи 3,8 литра на 100 км, а при отворени прозорци разходът се увеличава с приблизително 0,1 литра. При високи скорости разходът се увеличава до 5 литра, а ако отворите прозорците със скорост 120 км/ч, тогава разходът на бензин ще се увеличи с приблизително 0,4-0,5 литра. При скорост от 130 км/ч при отворени прозорци разходът нараства с 0,6–0,7 л. А това е повече, отколкото консумира един климатик.

Още: Седем функции в автомобила, които е опасно да се ползват при дъжд

По принцип изключването на климатика за пестене на бензин е препоръчително само при ниски скорости, не повече от 90 км/ч, но дори и в този случай ефектът от спестяването не е очевиден. Проектът в кабината може да има отрицателно въздействие върху здравето на пътниците.

От какво друго можете да спестите?

Можете да спестите пари не само от климатик. Например, според информация на германския автомобилен клуб ADAC, можете да спестите още 0,5 литра, ако изключите други консуматори на ток. Например, вентилацията в кабината консумира от 50 до 250 W на час, късите светлини на халогенните фарове - около 150 W, чистачките на предното стъкло при работа в дъжд консумират около 50 W, отоплението на задното стъкло - от 100 до 200 W, отоплението на предното стъкло - около 500 W на час, отоплението на една седалка - 100 W.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес