На 26 април Украйна отбелязва 39-ата годишнина от ядрената катастрофа в АЕЦ „Чернобил“ през 1986 г., когато реактор в централата, разположена на около 108 км северно от столицата Киев, избухва по време на неуспешен тест за безопасност, пише bTV. Според доклад на ООН операторите на съоръжението, в нарушение на правилата за безопасност, са изключили важни системи за контрол на четвърти реактор на украинската централа и са позволили той да достигне до нестабилни условия на ниска мощност, припомня Ройтерс. Още: Украйна показа руския дрон, ударил купола на Чернобилската АЕЦ (СНИМКИ)
Катастрофата в атомната енергия
В 1:24 ч. след полунощ пренапрежение на мощността доведе до серия от взривове, които свалиха тежкия стоманен и бетонен капак на реактора и изпратиха облак от радиоактивен прах, който се разнесе из Северна и Западна Европа и достигна до източната част на САЩ. 31 работници и пожарникари от централата загинаха непосредствено след катастрофата заради голямото количество радиация.
Още: Украйна е готова при ядрена атака да използва израелска спешна терапия
Хиляди други по-късно се разболяват от свързани с радиацията заболявания, като например рак, въпреки че общият брой на жертвите и дългосрочните последици за здравето остават предмет на интензивни дебати. В месеците след катастрофата през 1986 г. Съветският съюз изгражда структура около взривения реактор, за да ограничи радиацията от огромните количества уран, които все още се намират в него, предотвратявайки това, което можеше да бъде още по-катастрофално.
Още: СЗО с нов списък с лекарства и препоръки за политиката при ядрена авария
През следващите години обаче започнаха да нарастват международните опасения, че първоначалната структура не е била подходяща за целта. Днес по-голямата част от района около изоставената ядрена централа е пустош от празни сгради, храсти и отломки. Всички сгради в Припят – град призрак, в който някога са живеели 50 000 души, предимно работещи в централата, се нуждаят от ремонт.
Още: Чернобилските кучета вече са генетично различни от другите по света
Според служителите на централата на 14 февруари 2025 г. удар на руски безпилотен самолет е пробил голяма дупка във външния капак на новата защитна конструкция и е избухнал вътре.Контейнерът е предназначен да покрие огромната и влошаваща се стоманено-бетонна конструкция, издигната набързо след катастрофата.
Още: След руската атака: Има опасност от изтичане на радиация от Чернобил (ВИДЕО)