Бивш посланик на България във Ватикана обясни за избора на нов папа

26 април 2025, 09:52 часа • 809 | прочитания

Бившият посланик на България във Ватикана проф. Кирил Топалов заяви, че предпочитанията винаги са за някой по-възрастен папа, а не за млад, тъй като той ще ги управлява по-дълго време. "Кардиналската колегия е изключително високо образована и професионално подготвена. Мнозина от тях биха могли да станат папа. Затова предвижданията са несигурни. Една интересна фигура е тази на марсилския архиепископ, който и на фигура, който някои следи във Франция наричат Йоан 24-и. Същият е като папата - сърдечен, открит, комуникативен, слънчев, отворен за хората. Т.е. той е най-близо до папата", коментира проф. Топалов пред БНТ за наследника на папа Франциск. Още: Ще присъства ли Зеленски на погребението на папа Франциск?

По думите му силно консервативните кандидати за папа нямат много голям шанс. Конклавът има мнозинство и то е на папа Франциск, добави бившият ни посланик във Ватикана. Ако кардиналите искат да продължат модела на папата биха избрали човек, "когото и той би харесал", обясни проф. Кирил Топалов. 

С какво ще запомним папа Франциск?

Още: Монсеньор Страхил Каваленов: Папа Франциск носеше в сърцето си светлина и добрина

Според него Ватиканът по времето на папа Франциск реши много теми. Ние днес можем да направим една равносметка на това какво е направил папа Франциск през своя 12-годишен мандат направи много. Направи толкова много, колкото нито един папа досега не е правил, добави проф. Топалов. 

По думите му папа Франциск демократизира църквата. Обич към българския народ, заяви проф. Топалов. И допълни, че папа Франциск е бил политически умерен и се опитваше да разглежда проблемите не от гледна точка на идеологиите, а от проблемите на хората.

Още: Ще върви по стъпките му: Богослов разкри кой е най-вероятният следващ папа (ВИДЕО)

"Затова го обичаха и толкова много. Той за първи път до такава степен разчупи папската институция, направи го до такава степен, която никой не би могъл да си представи, че може най-могъщата църковна институция в света да стигне". Улиците на Рим не можеха да поберат всички, които искаха да чуят думите на папата, допълни той. 

Още: Последно сбогом: Как ще протече погребението на папа Франциск

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес