На тържествената заупокойна литургия за папа Франциск, деканът на Колегията на кардиналите кардинал Джовани Батиста Ре, на 91 години, припомни в проповедта си основните моменти от 12-годишния понтификат на Светия отец, белязан от близостта му до хората и дълбоката му любов към църквата, отворена за всички, съобщава Vatican News. Повече от 200 000 души от цял свят изпълниха площад "Свети Петър" и околните улици в събота сутринта, за да отдадат последна почит на папа Франциск. Литургията се съотслужва от около 250 кардинали, патриарси, архиепископи, епископи, свещеници и монаси. Още: Бивш посланик на България във Ватикана обясни за избора на нов папа
Кои световни лидери присъстват на опелото?
На опелото присъстват много световни лидери, сред които президента на САЩ Доналд Тръмп и неговия предшественик Джо Байдън, президента на Франция Еманюел Макрон, президента на Германия Франк-Валтер Щайнмайер, президента на Италия Серджо Матарела, президента на Украйна Володимир Зеленски, много други световни лидери. Българската делегация е оглавява от премиера Росен Желязков.
Още: Тръмп и Зеленски проведоха среща в Рим
Кардинал Ре подчерта в проповедта си, че огромното множество, събрало се през изминалата седмица на траур, показва колко дълбоко понтификатът на папа Франциск е докоснал сърцата и умовете на хората, както в църквата, така и извън нея. Той припомни, че въпреки физическата си слабост в края на живота си, Франциск остана верен на мисията на добрия пастир до последния си ден.
"Последният образ на папа Франциск, който ще остане запечатан в паметта ни, е от миналата неделя, на Великден, когато той, въпреки тежкото си здравословно състояние, пожела да благослови събралото се множество от балкона на базиликата 'Свети Петър', а след това да слезе на площада в открития папамобил, за да поздрави вярващите", каза кардинал Ре.
Той припомни, че изборът на името Франциск още от началото показал пастирския стил и стремежа на понтификата към простота, откритост и близост до хората, особено до най-уязвимите. Папа Франциск бе водач, който виждаше знаците на времената и винаги насърчаваше вярата да се живее в реалността на предизвикателствата и промените на света.
Посещенията на папата в региони като Лампедуза, Лесбос и Ирак свидетелстват за постоянната му солидарност със страдащите. Сред другите акценти кардинал Ре открои обявяването на Извънредния юбилей на милосърдието през 2016 г., постоянния призив за "култура на срещата" и усилията за междурелигиозен диалог, особено подписването на Декларацията за човешкото братство в Абу Даби през 2019 г. Папа Франциск бе също така пламенен застъпник за опазването на околната среда с енцикликата Laudato si'.
Още: Започна траурната церемония, изнесоха ковчега на папа Франциск на пл. „Свети Петър“
Литургията завърши с емоционално обръщение, в което кардинал Ре припомни любимите думи на папа Франциск: "Не забравяйте да се молите за мен", и призова събралите се вярващи: "Сега ние, неговите чеда, го молим: Моли се за нас от небето, благослови Църквата, благослови Рим, благослови целия свят".
Още: Външният министър: Най-важното послание на папа Франциск към света беше смирението и мира