"Руско коварство": Откъде идва предложението на Путин за замразяване на инвазията

26 април 2025, 18:00 часа • 5165 | прочитания

Диктаторът Владимир Путин предложи да се спрат военните действия в Украйна на сегашната фронтова линия, което може да се превърне в пробив в мирните преговори. Според генерал Леон Коморницки обаче това е просто още един елемент от играта за изтласкване на американците от Европа. "Това е типично руско коварство", казва той в интервю за портала Onet.

"Това е един вид игра на Путин, предназначена да затвърди мнението на САЩ, че Русия се стреми към мир. По-рано Путин каза, че може да седне на масата за преговори, ако украинските войски се изтеглят от Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска област, които бяха признати от Кремъл за неразделна част от Русия през 2022 г. Тоест, според руския наратив, украинската армия трябваше да напусне окупираните руски територии, но това е абсурдно!" - аргументира се генералът. 

"И сега Путин прави уж мирен жест, за да угоди на Тръмп, който иска да прекрати този военен конфликт възможно най-скоро. Проблемът е, че това всъщност не означава нищо, защото няма гаранция, че Русия, след като е подписала мирен договор, няма да започне отново военни действия по-късно", продължава той. Още: Политическо земетресение след "окончателната оферта" на Тръмп към Зеленски

"Затова трябва ясно да се разбере, че това е типично руско коварство. Путин не само оправдава по този начин очакванията на Съединените щати, но и представя въпроса така, че Европа влиза в конфликт с Вашингтон, защото иска той да продължи", добавя генерал Коморницки.

Американците казват, че ако няма напредък в мирните преговори, ще се откажат от разговорите. И точно на това разчита Русия. Това е следващата политическа цел на Путин в тази информационна война, на която сме свидетели. Той иска САЩ да хвърлят това кукувиче яйце в Европа, а Европа да преговаря с Русия, да предоставя помощ на Украйна и т.н.", отбелязва експертът.

"Член 5 може да не проработи"

Генерал Леон Коморницки не се съмнява, че намаляването на американското участие в Европа е много лоша новина и за Полша. Още: Зеленски: Ще преговаряме с руските терористи, когато спрат огъня. И това е огромен компромис

"Ако САЩ се откажат от ролята си на арбитър, това ще отслаби Европа. Ето защо Путин толкова се стреми да изтласка американците от Стария континент. Свидетели сме на игра на великите сили за ново разделение на света. А руснаците винаги мислят с няколко стъпки напред. Неслучайно шахът е националната им игра, която е задължителна във всички военни университети", обяснява той.

"Сега трябва да разберем какви последствия може да има това за европейската сигурност и по-специално за източния фланг на НАТО. Не само аз, но и много западни генерали считат, че следващата стъпка може да бъде атаката на Русия срещу Молдова и Балтика. Защото това би било своеобразен тест за Алианса. И като се има предвид отслабването на американските позиции в Европа и факта, че потенциалът на НАТО е 80% зависим от потенциала на Съединените щати, член 5 може да не проработи", счита генералът. 

"И дори да не се стигне до пълномащабно нахлуване, руснаците могат да тестват нашата реакция по други начини: например с помощта на хибридни атаки от различни видове или конвенционална операция за затваряне на Сувалкския коридор. Трябва да сме готови да отговорим на максимални заплахи, а не да разчитаме на удобни сценарии. На тази шахматна дъска Русия вече планира следващите ходове и въз основа на това ще разработи свой собствен сценарий на събитията по ред да се създаде удобна позиция за осъществяване на следващия етап от имперската ѝ политика спрямо източния фланг на НАТО", подчертава експертът. Още: Тръмп към Путин: Владимир, спри, моментът е много неподходящ за бомбардировки!

"Не можете да се обиждате" 

Според генерал Леон Коморницки Европа трябва да направи всичко, за да поддържа добри отношения със САЩ, тъй като от това зависи съдбата на НАТО.

"Независимо каква стратегия следват Съединените щати, Европа не трябва да влиза в пълен конфликт с американската политика. Нужен е диалог, интензивна дипломатическа дейност, убеждаване, срещи на различни нива”, препоръчва той. Още: Противоречията в плана на Тръмп за мир в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

"Не трябва да се обиждаме. Трябва да търсим компромис и да изработим позиция, която, от една страна, да устройва Европа, да гарантира интересите на Украйна, а и да освободи американците от необходимостта да решават проблемите в Европа пред лицето на заплахите в западната част на Тихия океан. Трябва да отчетем американските интереси, да видим тяхната геополитическа борба с Китай, а не да подхождаме към това само от наша, европейска гледна точка", отбелязва генералът.

"Според мен днес това ни липсва. Ако Европа беше изградила военния потенциал, който е длъжна да има по член 3, тогава американците нямаше да играят тези игри с Русия. Щеше да има повече сътрудничество в рамките на НАТО, щеше да има известно разделение на задачите, защото Европа можеше да поеме повече отговорности", обяснява той.  Още: Тръмп иска мир между жертвата и убиеца при равни условия: Изнудването му към Зеленски е чудовищно

"Днес Европа няма своя армия, няма база и е изправена пред дилема: дали да продължи да помага на Украйна в ущърб на собствените си възможности или да увеличи потенциала си, ограничавайки помощта за Киев. Това е основната стратегическа дилема на днешния ден. Защото пари има, но за да ги харчите разумно, е необходимо време. А ние нямаме това време", обобщава експертът.

Автор: Матеуш Бачински 

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес