САЩ открехват вратата за подкрепа на коалицията на желаещите в Украйна

26 април 2025, 19:00 часа • 2638 | прочитания

САЩ са предложили частно да предоставят гаранции за сигурност на "коалицията на желаещите“ на премиера Киър Стармър според информация на британския вестник The Telegraph. Американски представители са открехнали вратата за предоставяне на разузнавателна и логистична подкрепа на британски и европейски войници в подкрепа на мирното споразумение за Украйна от суша, въздух и море. Развитието се възприема от Великобритания като значителен пробив. Премиерът на Обединеното кралство Киър Стармър настоява пред Тръмп за подобни гаранции от два месеца.

Ще участват ли САЩ?

Остава неясно дали САЩ биха били склонни да участват, ако западните войници бъдат нападнати от Русия – критичен момент за жизнеспособността на проекта.

Още: Тръмп: Путин май не иска да спре войната, разиграва ме - с него трябва да се действа различно

Стармър и Макрон настояват за предложението за „коалиция на желаещите“, според което европейските съюзници биха използвали своите войници, за да помогнат за прилагането на всяко мирно споразумение. Повече от 30 държави са изразили подкрепа, въпреки че само няколко са предложили публично да разположат войски на място в Украйна.

Основният въпрос е дали Вашингтон е готов да предостави това, което британските данни описват като „гаранция за сигурност“ или „подкрепа“ за тези сили.

Европейските лидери приемат, че Тръмп няма да е склонен да предостави войски, но също така, че подкрепата на САЩ е от съществено значение, за да може възпиращата сила да проработи.

Още: За среща с коалицията на "нежелаещите": Украинска делегация пристигна в Париж

Тръмп често е отхвърлял призивите за предоставяне на гаранции за сигурност. Той твърди, че влизането на американци в Украйна, за да получат достъп до редки минерали, ще спре Русия да атакува.

Но The Telegraph научи, че в частни разговори американските преговарящи са заявили ясно през последните седмици, че са готови да предоставят подкрепа и помощ на западните сили.

Още: Без фанфари: България се включи в "коалицията на желаещите" за Украйна, но не на ниво министър

Форми на подкрепата

Една от обсъжданите форми на помощ е споделянето на разузнавателна информация. Това вече е основата на историческите „специални отношения“ между САЩ и Обединеното кралство.

Друга е логистичната подкрепа. Европейските самолети, военни кораби и войници на място ще се нуждаят от вериги за доставки и помощ за разбиране на руските движения в Украйна и извън нея.

Стармър намекна за напредък зад кулисите в интервю за The Telegraph в четвъртък, когато беше попитан дали Тръмп е предложил гаранции за сигурност. Той каза: „Има текущи дискусии и той е казвал няколко пъти, че ще ни подкрепи, както знаете. И аз ясно заявих, че това е важен компонент от това, което трябва да направим.“

Нищо не е финализирано, като преговорите за мирно споразумение продължават. Украйна и нейните съюзници настояват Крим да не бъде официално приет за руски.

Още: В "Коалицията на желаещите" се разбраха поне един европейски лидер да говори с Путин

Високопоставени британски представители подчертаха, че е трудно да се предвиди какво или кога в крайна сметка ще одобри Тръмп. Той отказа изрично да обещае, че Вашингтон би бил готов да се притече на помощ на европейските съюзници, ако те бъдат нападнати от руски войски, като същевременно се запази мирът в Украйна.

Когато беше попитан по време на посещението на Стармър във Вашингтон през февруари, Тръмп се пошегува, че Великобритания е достатъчно силна, за да се противопостави на Русия.

Оперативните дискусии относно „коалицията на желаещите“ бяха разделени на четири области на военна дейност – „небе“, „море“, „суша“ и „възстановяване“.

Първият и вторият биха включвали европейски съюзници по някакъв начин да контролират въздушното пространство над Украйна и Черно море, за да се гарантира, че Русия не нарушава условията на мир.

Третият се отнася до войски, разположени на земята в Украйна. Стармър и Макрон публично повдигнаха тази възможност, която надхвърля участието им в конфликта до момента.

Очаква се британското военно обучение на украински войници, наречено операция „Интерфлекс“, да се премести от Великобритания в Западна Украйна. Британски източници настояват, че все още се обмислят по-нататъшни разполагания на британски войници извън това ограничено участие.

След мирно споразумение се очаква украински войници, а не западни войски, да са на първо място на фронтовата линия с Русия. Държането на западните войски далеч от оспорваната граница би ограничило шансовете НАТО да бъде въвлечена в конфликта. Украйна не е член на НАТО, за разлика от Великобритания, Франция и много други европейски съюзници.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес