Тръмп води шест войни. И ги губи всичките

26 април 2025, 13:00 часа • 2469 | прочитания

При второто си избиране за президент на САЩ Доналд Тръмп се самопровъзгласи за "световен миротворец". Само три месеца по-късно обаче, неговото президентство е буквално погълнато от различни конфликти. Следващите месеци ще бъдат истински кризисен период за Тръмп – и през тях ще се оформи неговото политическо наследство. Тръмп ще трябва да лавира между три бушуващи войни, една студена война, една потенциална и една търговска война.

За съжаление, стартът на Тръмп бе резултат от собствените му грешки: неговите решения отслабиха връзките на САЩ със съюзниците му, подкопаха икономическото влияние на страната и поставиха под въпрос нейната стратегическа компетентност. Това пише в свой анализ Хал Брандс, колумнист на Bloomberg и професор в Училището за висши международни изследвания "Хенри Кисинджър" към университета "Джонс Хопкинс". 

Още: Тръмп почти на руски: Крим е и ще остане на Путин. Украйна сама си е виновна за войната

Война №1 - Украйна

Това е конфликтът, в чиято победа Тръмп изглеждаше най-уверен. Той вярваше, че лесно ще постигне мир, като заплаши Русия със санкции и принуди Украйна да се откаже от опитите си да си върне загубените територии. Но максималистичните цели на Путин, убеден, че печели, направиха постигането на споразумение изключително трудно.

През следващите седмици Тръмп ще трябва да направи избор: да увеличи натиска върху Русия – със строги петролни санкции, икономически мерки и военна подкрепа за Украйна – или да се отдръпне. Първият вариант е труден за президент, който често изразява симпатиите си към Москва и презрението си към Киев. Вторият вариант – който увеличава риска от поражение на Украйна – би могъл да бъде катастрофален за сигурността на Европа и бъдещето на НАТО.

Войни №2, 3 и 4 в Близкия изток

САЩ нанасят удари по хусите в Йемен, но не успяват да ги сдържат. Тази кампания се развива паралелно с третата война, тъй като Израел отново преминава в настъпление, опитвайки се най-накрая да победи "Хамас".

Още: Тръмп продава мирен план за Украйна. Но никой не го купува

И двете операции могат да станат прелюдия към много по-голям конфликт - война с Иран заради ядрената му програма. Тръмп е разкъсван между минималистичен подход – предотвратяване на придобиването на ядрени оръжия от Техеран (което Иран може би е готов да приеме) – и максималистично изискване за пълно демонтиране на ядрената му инфраструктура, на което Иран би могъл да отговори с конфликт.

Времето изтича. Ако не се постигне споразумение до средата на лятото, Тръмп ще трябва да реши дали да даде зелена светлина за военен удар - израелски, американски или съвместен. Той е изправен и пред избор между два дългогодишни приоритета: предотвратяване на ядрена война с Иран или избягване на друга война в Близкия изток.

Война №5 - нова студена война с Китай

В началото на втория мандат на Тръмп, Пекин все още се надяваше на обещаната "голяма сделка". Но отношенията рязко се влошиха и на фона на нарастващото търговско напрежение Китай обяви, че ще се бори докрай.

Междувременно заплахата за Тайван нараства: Пекин затяга все по-плътно военния си възел. Така че на Тръмп му остава следния избор - да покаже слабост, като отстъпи в търговския спор с Китай, или да влезе в много по-голяма и по-опасна конфронтация, която изисква колосални инвестиции и е изпълнена с рискове.

Още: Der Spiegel: Това не е мирен план, а план за ескалация на войната

Война №6 - търговската война

В началото на април Тръмп започна икономическа война на всички фронтове. По-късно обаче отложи най-разрушителните мита – срещу почти всички държави с изключение на Китай. Но това може да е само 90-дневна отсрочка за световната икономика. Следващите седмици ще покажат дали Тръмп може да сключи търговски споразумения, които да облекчат напрежението, или, както предложи министърът на финансите Скот Бесент, да изгради коалиция от приятелски настроени държави, които да се противопоставят икономически на Пекин.

Залогът е изключително висок

Залогът е мирът и стабилността в ключови региони на Евразия, стабилността на световната икономика и сплотеността на демократичната общност. Това би било сериозно предизвикателство за всяко правителство. Но Тръмп навлиза в тази критична фаза с два сериозни проблема, които сам е създал.

Още: Политическо земетресение след "окончателната оферта" на Тръмп към Зеленски

Първо, той пропиля най-важните ресурси на американската мощ. В идеалния случай Съединените щати биха влезли в такъв период с процъфтяваща икономика и силни съюзи. Вместо това, Тръмп срина фондовия пазар, предизвика отлив на капитали и завлече Америка в рецесия, която можеше да бъде избегната.

НАТО също е проблем: съюзниците имат работа с покровител, който изглежда или безразличен, или враждебен към Европа. Приятелите на Америка са шокирани от това колко радикална и безразсъдна е станала политиката на страната. Въпреки цялата реторика за "златния век" на Америка, много страни виждат САЩ като свръхсила в упадък.

Второ, управлението на кризи е трудно дори за най-компетентните, а екипът на Тръмп изглежда напълно неподготвен. Пентагонът е в хаос, който би бил неприемлив за всеки друг президент. Хаотичното прилагане и отмяна на митата показват, че един президент си играе с икономическата съдба на целия свят. Съветът за национална сигурност на САЩ не показва никакви признаци на активност, с изключение на това, че споделя конфиденциална информация чрез приложението Signal

Още: Мир с Путин: Тръмп доказа с брутални примери, че живее във виц за Дядо Коледа (ОБЗОР - ВИДЕО)

Тръмп може да не го е грижа, твърдейки, че сам взема всички решения. Но сега той навлиза в период, който ще определи наследството от неговото президентство и ще повлияе на бъдещето на цялата международна система. САЩ и светът ще платят висока цена, ако той скоро не овладее тази ситуация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес