Двупартийна група американски сенатори представи "тежки" санкции срещу Русия на 1 април. Предложението е на 50 представители, като 25 републиканци и 25 демократи стоят зад него. „Преобладаващото мнение в Сената на Съединените щати е, че Русия е агресор и че тази ужасна война и агресията на Путин трябва да бъдат прекратени сега и да бъдат възпрени в бъдеще“, се казва в прессъобщението.
През март Белият дом остави да изтече дерогацията за руската банкова система, което засили санкциите срещу Москва.
Американските законодатели и преди са изразявали подкрепа за въвеждане на строги санкции срещу Русия, ако тя не сътрудничи в мирните преговори за прекратяване на войната си срещу Украйна. През последните дни и президентът Доналд Тръмп смени тона спрямо руския диктатор Владимир Путин: Тръмп иска Путин "да сключи сделка", отново го заплаши с мита.
Мита срещу страните, които купуват руски нефт и газ
„Санкциите срещу Русия изискват налагане на мита на страните, които купуват руски нефт, газ, уран и други продукти“, заявиха сенаторите, посочвайки какво е залегнало в предложението им.
По-конкретно, сенаторите предлагат да бъде наложено мито от 500% върху вноса от държави, които купуват различни руски енергийни продукти, включително петрол.
Групата законодатели предлага да бъдат наложени „първични и вторични санкции срещу Русия и участниците, подкрепящи руската агресия в Украйна“.
Снимка: Getty Images/Guliver
Сенаторите искат мир в Украйна
„Споделяме разочарованието на президента Тръмп от Русия, когато става въпрос за постигане на примирие, и подкрепяме желанието на президента Тръмп да постигне траен, справедлив и почтен мир“, се казва в изявлението.
Русия поиска облекчаване на санкциите като предварително условие за американското предложение за прекратяване на огъня в Черно море: Опасен прецедент: Капанът на Путин за Черно море е напът да щракне, САЩ са вътре.
Като цяло Москва показа признаци, че не желае да постигне напредък по мирното споразумение, а руските власти изброиха максималистични искания в преговорите за прекратяване на огъня с Украйна и САЩ: Русия обяви, че не може да приеме предложенията на Тръмп за примирие.
Украйна се съгласи с предложеното от САЩ пълно 30-дневно прекратяване на огъня, но Путин продължава да убива и ранява цивилни.
Сенаторите осъдиха Меморандума от Будапеща и Минските споразумения
Сенаторите осъдиха Меморандума от Будапеща и Минските споразумения за това, че не са осигурили мир и суверенитет в Украйна.
„През 1994 г., като част от Будапещенския меморандум, Украйна се отказа от приблизително 1700 ядрени оръжия с обещание от страна на САЩ, Русия и Великобритания, че суверенитетът на Украйна ще бъде зачитан в бъдеще. Това не успя да възпре руската агресия“, се казва в изявлението, цитирано от The Hill.