Часовете по английски в бежанския център в град Евънс, Колорадо, са много добре посетени – от пълнолетни ученици, включително от Перу, Мексико и Никарагуа, пише АРД. Директорката на центъра Арасели Калдерон разказва, че от встъпването в длъжност на американския президент Доналд Тръмп интересът към езиковите курсове се е повишил още повече – хората идват с надеждата да увеличат шансовете си да получат гражданство или поне право на престой, пише "Дойче веле".
По данни на правителството на Тръмп, до март 2025 са били заловени над 33 000 незаконни мигранти. Това не е значително увеличение в сравнение с първите месеци от мандатите на предшествениците на Тръмп - Джо Байдън и Барак Обама, посочва АРД. Но Тръмп шокира мнозина с твърдия си подход: например с арестите на студенти, които са протестирали срещу Израел, или пък с депортациите на над 200 предполагаеми членове на банди към Ел Салвадор.
Мици Моран, която ръководи здравния отдел към бежанския център в Северно Коларадо, казва пред германската обществено-правна медия, че най-вече депортационните полети са предизвикали голям страх и несигурност у мигрантите с право на престой или с гражданство. „Те се питат: аз ли ще съм следващият? Дали е заради името ми, цвета на кожата или защото имам татуировка?“.
Още: Мъск напуска Тръмп
Бежанският център в Евънс наскоро е увеличил мерките за сигурност – заради острите спорове, свързани с мигрантите и бежанците. „Тревожим се, че хората, които са против мигрантите, ще се появят тук и ще извършат нещо, което не искаме“, обяснява Моран.
Все повече хора идват за съвет
Адвокатът по миграционно право Ханс Майер от близкия град Денвър ежедневно се среща с обезпокоени мигранти. Откакто Тръмп е на власт, при него идват все повече хора за съвет, споделя пред АРД адвокатът. Малцина обаче се решават да се защитават по правен път – от страх, че ще привлекат вниманието, включително и на правителството.
Майер говори за най-мрачните времена в САЩ, които е преживявал досега. „Мисля, че ще видим как политическите противници ще бъдат взети на мушка – тоест критиците на правителството на Тръмп, адвокати като мен и други, които се застъпват за мигрантите. И ние ще се превърнем в цел“, прогнозира Майер.
Още: След временен застой: Венецуела отново приема депортирани от САЩ (ВИДЕО)
Какво предвижда Конституцията
Адвокатът обаче казва и това, че не всички в Денвър са въодушевени от нарастващия брой мигранти. През 2023 и 2024 година по време на президента Байдън в града със 720 000 души население са дошли над 40 000 мигранти. Те са били настанени във временни жилища, а Денвър е опрял до границата на финансовите си възможности.
Градът и щатът Колорадо са под управлението на демократите, смятани за по-благосклонни към мигрантите. Заради това кметът на Денвър заедно с други демократични кметове трябваше да се оправдава пред една комисия в Конгреса. Тръмп заплашва да съкрати финансирането на щати като Колорадо.
Майер споделя пред АРД, че познава хора, които не са настроени добре към мигрантите, което си е тяхна естествена и легитимна позиция. „Но ние трябва да се придържаме към конституционната демокрация. Това означава, че хората имат право на процес.“
Снимка: Getty images
Да се скриеш, за да избегнеш депортацията
Адвокатът предполага, че и в Денвър много мигранти ще се опитат да се укрият от депортации. Това стана ясно преди няколко седмици, когато в града се проведоха акции на Граничната служба. Хората се боят да ходят на работа, учениците не посещават училище.
Вижда се и в едно от основните училища в града, разказва АРД. Близо 70% от 400-те ученици там са мигранти, повечето са пристигнали в последните две години с родителите си. Каква част от тях са без документи? Директорката Джанет Естада не знае точно, но предполага, че са мнозинство.
Директорката разказва пред германската обществено-правна медия, че през февруари, в рамките на акция на Граничната служба, учениците не са били допуснати до училищните автобуси и в класните стаи. В резултат от това в час е имало вместо по трийсет деца, само по 7-8 ученика.
Още: Благ и човеколюбец: Тръмп ще позволи на мигрантите да се "самодепортират" чрез приложение
Междувременно, посочва Естада, броят на учениците отново се е нормализирал, но всички са изпълнени с опасения. „Децата говорят за своите страхове – най-вече, защото бащите или майките на някои от тях вече са депортирани.“ Децата били тихи и затворени в себе си, а училището им оказвало психологическа помощ.
Снимка: Getty images
Реакции на солидарност
Директорката се е опитала заедно с други свои колеги от Денвър чрез жалба да задържи граничните служители далеч от училищата. Жалбата обаче е била отхвърлена. Естада все пак казва: „Ако имат заповед за претърсване, ги допускаме – иначе не“.
Случаи като този са предизвикали вълна от солидарност в Денвър, информира АРД. Този път има разлика в сравнение с първия мандат на Тръмп – обществеността е по-подготвена. Правозащитничката Ракел Лейн-Ареляно казва: „Има много положителна енергия от страна на много хора, които са готови да се застъпват едни за други. Това е прекрасно“.