Археологическо проучване доказа гладиаторските битки с лъвове в Римската империя (СНИМКА)

24 април 2025, 17:43 часа • 727 | прочитания

По време на обширната древна Римска империя в римския Колизеум и други амфитеатри в градовете тогава гладиаторските зрелища не са изправяли едни срещу други само хора, но и хора срещу животни, предаде Ройтерс. Въпреки наличието на изображения от тези битки в древни мозайки и текстове, действителни физически доказателства досега са откривани трудно.

Авторите на ново изследване установяват, че следите от ухапване по таза на мъж, погребан в предполагаемо гробище за гладиатори близо до английския град Йорк, известен в древността като Еборакум, са оставени от едър представител на семейство Котки. Много вероятно е да са от лъв.

Смята се, че към момента на смъртта мъжът е бил между 26 и 35-годишен. Изглежда, че е живял през трети век от н.е., когато Еборакум е бил важен град и военна база в северната част на римската провинция Британия.

Още: Дървесни пръстени разказват за "Великия заговор на варварите" срещу Римска Британия

Следите от ухапвания дават улики за предполагаемата му смърт на арената. "В случая можем да видим пробиване и набраздяване, което е показателно за ухапване от големи зъби през меките тъкани и костта", казва съдебният антрополог Тим Томпсън от Университета на Мейнут, Ирландия, водещ автор на изследването, публикувано в сп. PLOS One.

Според изследователят раната не е била смъртоносна, тъй като по думите му е възможно да се оцелее след подобно ухапване, което се оказва на необичайно място за толкова голяма котка. "Смятаме по-скоро, че това свидетелства за влаченето на недееспособен индивид", уточнява антропологът.

Гладиаторските зрелища - част от римския обществен живот

Новото откритие показва, че гладиаторските зрелища, в които са участвали животни, не са били само в големите градове на империята, а са се случвали и в нейните най-отдалечени провинции.

Изследователите отбелязват, че скелетът на мъжа представлява първото известно пряко физическо доказателство за боеве между хора и животни от древноримската епоха.

Гладиаторът от Йорк е погребан заедно с други двама мъже, като телата им са покрити с конски кости.

Още: Наистина ли римските гладиатори са се биели до смърт?

При разкопки на гробището са намерени осемдесет и два човешки скелета, предимно на добре сложени по-млади мъже. Много от тях са имали заздравели и незаздравели наранявания, съответстващи на гладиаторски битки, и са били обезглавени, вероятно като губещи в схватките на арената, пише БТА.

"Това е напомняне за културата на зрелищата, заемаща централно място в римския обществен живот", казва Джон Пиърс

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ева Петрова
Ева Петрова Отговорен редактор
Новините днес