В новото издание на „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“ Калин Манолов и старши анализаторът в Sensika Technology Георги Ангелов се фокусират върху темата за руската пропаганда и дезинформация, които продължават да бъдат актуални не само за Европа, но особено за България.
В началото на предаването Калин Манолов прави препратка към парада на победата в Москва след края на Втората световна война, напомняйки за времената, в които СССР се възприема като център на световния комунизъм и обект на преклонение, страх и уважение от света. Според много анализатори амбициите на Кремъл днес са свързани с връщане към една „имперска мечта“ – комунизиране на старите западни демокрации и постигане на световно влияние. Всичко, което Русия прави от 1917 г. насам, според Манолов, е подчинено на тази цел, независимо от видимите идеологически етикети. Още: Кой натисна спусъка в „Света Неделя“ и кой плати с живота си за истината? (ВИДЕО)
Георги Ангелов разказва детайлно за механиката на руската дезинформация, анализирана от Sensika - система за медиен мониторинг и анализ на онлайн медии, социални мрежи, принт, ТВ и радио. Гостът споделя, че според последния доклад на Sensika Technology дезинформационната активност на Русия не само че е масирана, но и изключително таргетирана. Основните ѝ мишени са страните от бившия СССР, Балканите и Централна Европа, като Молдова излиза на първо място по интензивност на пропагандните публикации, следвана отблизо от Сърбия и България.
Една от най-големите дезинформационни мрежи е „Правда“, с около 190 сайта, част от които са фокусирани град по град в Украйна, а около 90 – върху останалия свят, включително и България. Тези сайтове често използват поддомейни, като за България е характерен пример bulgaria.news-pravda.com.
Анализаторът споделя, че системата на дезинформационни мрежи „Правда“ е автоматизирана и повечето съдържание се агрегира от Telegram канали, като след това се разпространява лавинообразно през множество канали и сайтове, създавайки огромна мрежа от взаимносвързани източници. Това е „мрежа в мрежата“, където ежедневно се появяват стотици нови публикации. Използват се местни „полезни идиоти“, които понякога съзнателно, друг път наивно, участват в дистрибуцията на дезинформация, често с убеждението, че просто притежават „повече информация“. И докато Facebook и други западни социални мрежи засилват модерацията, Telegram остава зона без правила, където руската пропаганда процъфтява. Още: Съюзникът на Хитлер, когото нарекохме освободител (ВИДЕО)
Един от най-тревожните изводи на Sensika е, че България е сред най-засегнатите от руската пропаганда страни. Сред основните причини са историческите връзки с Русия, култивираните „братски“ чувства още от най-крехка възраст, липсата на критично мислене в образованието и силната роля на емоциите и страховете в обществения дискурс. Ангелов коментира и ролята на стратегическото положение на страната – България е „най-слабото звено“ в НАТО и ЕС, което я прави основна мишена на руската дезинформация и хибридни атаки.
Според доклада на Sensika основните внушения в българското информационно пространство са два: „Русия печели войната в Украйна“ и „Русия е алтернатива на лошия Запад“. Тези послания се поддържат с постоянство, напомнящо на „пожарникарски маркуч“ – един и същи наратив залива обществото от всички посоки, докато стане част от общоприетото разбиране. Още: Полк. Вилис Цуров: Кремъл не иска примирие, иска да воюва (ВИДЕО)
Анализът показва, че руската дезинформация работи на принципа на психологическите операции – внушаване на страх, срам, чувство за малоценност и пораженчество. Страхът от война и от обедняване, митичната загуба на суверенитет, насаждането на усещане за национална слабост са ключови инструменти. Това води до примирение, апатия и лесна манипулация на обществените настроения.
Целият разговор на Калин Манолов и Георги Ангелов гледайте във видеото.