1440 щатни бройки са заетите в 12-те държавни психиатрични болници в страната, а средната брутна заплата на работещите там е в размер на 1983 лв. Информацията изнесе министърът на здравеопазването Силви Кирилов пред ресорната комисия, която заседава извънредно заради протеста на работещите в държавните психиатрични болници. Работещите в психиатриите обаче обърнаха внимание, че в тези болници няма персонал и се налага да работи по един човек на смяна с изключително опасни хора. Не е за подценяване и проблемът, че 30% от състава, който в момента работи в тези болници, са пенсионери. Толкова са и хората в пенсионна възраст.
"Един санитар получава минималната работна заплата, една медицинска сестра получава 1660 лв., един лекар без специалност започва с 2000 лв., заплатата на един лекар с придобита специалност е 2200 лв., завеждащ отделение - 2600 лв.", коментира д-р Донка Господинова, директор на държавната психиатрична болница в Севлиево.
Тя представи исканията на работещите в психиатричните отделения, които са за 50% увеличение на възрагражденията и обвързването им със средната работна заплата. Според работещите в държавните психиатрични болници предвидените 5% увеличение на заплатите са обидни и промяна в категорията труд.
Медицинска сестра от държавната психиатрична болница в Карлуково направи емоционално изказване, давайки пример с полицаите, които работят на терен и попита тя как е защитена, като от 40 години е сама на смяна с психично болните в психиатричната болница, която се намира в гората. ОЩЕ: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Бюджетът за психиатричните болници
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов обърна внимание, че за държавните психиатрични болници за 2025 година са осигурени 55.7млн. лв., в това число разходи за персонал - 44.54 млн. лв., което е увеличение с 2.06 млн. лв. Министърът обясни, че с тези средства е осигурено увеличение на разходите за заплати с 5%, което ще направи средната брутна заплата 2083 лв.
"Предвидени са интервенции в инфраструктурата на обща стойност 36 млн. лв. Държавният бюждет за 22025 е 14.6 млн. лв. а дофинасиране на действия по тази инвестиция", добави още министърът.
Снимка: БГНЕС
Властта е готова да търси решение
От своя страна министърът на финансите Теменужка Петкова обърна внимание, че бюджетът за здраве е със 145 млн. лв. повече спрямо 2024 г., а разходите за заплати са с 62 млн. лв. пховече спрямо миналата година.
"Казвам тези числа не закщото искам да ви убедя за това колко достатъчни са те. Това е проблем, който стои отдавна на дневен ред. Искам да изразя готовността на правителството. Министерство на финансите, че сме готови да водим разговори и да търсим решение", заяви Петкова.
„Нуждата от допълнително финансиране е належаща. Трябва да работим в няколко посоки – първата е подорбяване на битовите условия, втората са трудовите възнаграждения на работещите в този сектор и третото е свързано с всичко онова, което касае правата на пациентите в областта на психичното здраве“, заяви проф. Костадин Ангелов, който е председател на здравна комисия и на Съвета за съвместно управление. ОЩЕ: Служителите от държавните психиатрични болници излизат на протест
Решението
Комисията прекъсна за кратко заседанието си и заинтересованите страни обсъдиха решение на проблема, след което то бе прието единонушно. За целта - финансовият и здравният министър ще трябва да предприемат необходимите действия пред Министерски съвет за осигуряване на средства в размер на 12.5 милиона лева. Именно толкова е необходимият финансов ресурс, за да се осигури 50 процента ръст на средната брутна работна заплата на персонала в дванадесетте държавни психиатрични болници в страната. Идеята е увеличението да стане факт от 1 май 2025 година, а от Министерство на финансите се ангажираха да намерят средства за това. ОЩЕ: На комисия се разбраха кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници