Има едно важно нещо, което трябва да знаете за мирните преговори за Украйна, които трябва да започнат днес в Лондон - те ще се провалят. Причината е проста: от Володимир Зеленски се иска да признае собствеността на Русия върху Кримския полуостров. Но той няма да направи това. И не защото е войнолюбив, упорит или отказва да приеме реалността, а защото има риск да провокира гражданска война в Украйна. Не само че за него самия това би било равносилно на политическо самоубийство, но и самата конституция на Украйна му забранява да го направи. И Зеленски обяви по най-категоричен начин, че няма никога да признае Крим за руски.
Без значение какви компромиси прави Киев по въпроса за действителната окупация на територията му, единствената червена линия, която Украйна никога няма да може да премине, е да се примири със загубата на собствените си земи де юре, пише колумнистът на The Spectator Оуен Матюс.
Дипломатически колапс
Вярно е, че в световната практика е имало дипломатическо решение по примера на Кипър, който де факто е разделен след турската окупация през 1974 г., като нито една от страните не признава другата, но в крайна сметка намират начин да живеят заедно. Но това, което Путин иска – и което, изненадващо, САЩ подкрепят – е Америка да пренапише международно признатите граници на Европа, за да угодят на Кремъл.
Още: Като на филм: Зеленски се подигра с Китай по всички правила на етикета (ВИДЕО)
Мащабът на това искане е необичаен на много нива. Първо, това показва, че преговарящият от името на Тръмп Стив Уиткоф очевидно вече е сключил сделка с Путин по време на разговорите в Санкт Петербург миналата седмица и че САЩ сега се опитват да наложат тази сделка на Украйна и европейците. Второ, това е сигнал, че Путин, очевидно вдъхновен от успеха си в спечелването на администрацията на Тръмп, изглежда напълно е изгубил връзка с практическата реалност.
Горчивата ирония на този разгръщащ се дипломатически колапс е, че Зеленски и целият политически елит в Киев знаят много добре, че Крим никога няма да се върне към Украйна. Всъщност по време на преговорите в Истанбул през март 2022 г. украинските преговарящи се съгласиха именно с това да се отложи решението за правния статут на Крим с 15 години - с други думи те бяха готови в началото на пълномащабната война да се откажат от полуострова по дипломатически път. Защо при това положение мирните преговори сега, три години по-късно, ще се провалят точно по тази точка?
Още: Окончателното мирно предложение на Тръмп: Тежки изисквания към Украйна
Разликата между 2022-ра и 2025-та година
Защото има ключова разлика между тогава и сега, казва колумнистът. През март 2022 г. украинците предложиха 15-годишното споразумение като компромис, неохотна дипломатическа отстъпка, предназначена да спести на Украйна националното унижение да бъде принудена да приеме собственото си разпарчатосване. Сега, три години по-късно, й се предлага отново точно това.
Но Украйна не се би с руската армия три години, нанасяйки й унижение, равносилно на победата на Финландия в Зимната война от 1939-1940 г., само за да капитулира в последния момент. Не, украинците не са спечелили войната. Но и руснаците също. Путин с цената на огромни човешки жертви завзе 20% от украинската територия и я опустоши. Но той не успя да постигне основната си цел - да подчини страната на волята на Москва.
Затова ако има поне един здравомислещ човек в администрацията на Тръмп, дори бегло запознат с украинските реалности, той трябва да е наясно, че Украйна ще отхвърли предложението на Белия дом, което отговаря съвсем точно на исканията на Путин.
В тази безизходица има компромиси, които могат да бъдат направени - например да се поиска украински неутралитет или дори някакво меко признание, че Киев няма да се опита да върне загубената си територия - нещо като аналог на корейското споразумение за 38-ия паралел. Но това, което се предлага сега, е много далеч от разумен компромис. Това е опитът на Путин да наложи волята си на победител, без все още да е победител в тази война, за щастие. И най-шокиращото е, че в този опит за сплашване администрацията на Тръмп изглежда играе ролята на полезния идиот на Путин.
Кои са нещата, които Москва реалистично може да поиска от Киев на този етап, от позиция на силата? Колумнистът ги изрежда:
Първо, обещание да не се присъединява към НАТО. Второ, някакъв вид дългосрочно прекратяване на огъня, което е равносилно на признаване, че изгубените от Украйна територии са загубени фактически, но не и юридически (решението за Кипър). Трето, създаването на контролирана от САЩ демилитаризирана зона около Запорожката АЕЦ, премахване на санкциите и възстановяване на банковите връзки и въздушния транспорт. Тези неща могат да бъдат на масата за преговори в Лондон. Но не и да се иска от Украйна да се откаже доброволно от по-голяма част от своята територия – например частите от Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска области, които още не са окупирани от руснаците.
Още: Близък до Кремъл разкри 13-те точки от бъдещия мирен договор с Украйна