Проблемите са два - функционалната грамотност е на много ниско ниво, всякакво четене с разбиране и четивна грамотност и съответно всякакви резултати по математика също са много ниски. Затова сега се говори за увеличаване на часовете по математика, увеличаване на часовете по различни предмети, но отново говорим за едно увеличаване, без да става ясно за сметка на какво ще дойде то. Защото, когато увеличаваме всичко по много, а нищо не отпада, се получават едни количествени натрупвания, които непрестанно се затапват едно друго, но не постигаме някакъв качествен резултат.
Това коментира образователния експерт Емил Соколов в предаването "Студио Actualno" във връзка с предложението да бъдат добавени допълнителни часове по литература за сметка на часовете по чужди езици в училищата.
Новите образователни промени, които обмисля Министерството на образованието, включват учебни програми, които да дадат умения на учениците за професиите на бъдещето, да бъдат въведени часове по религия и пълна забрана на мобилните телефони в учебните заведения.
Какво е нивото на образованието у нас?
Източник: iStock
От 2022 година насам, страната ни отбелязва изключително ниски резултати в класацията на PISA и поради тази причина, държавата в лицето на Образователното министерство предприе мерки за създаване на платформа с тестове по формата на PISA, с която да помогне на учениците.
Платформата цели да запознае учениците как ще изглеждат задачите и от какви текстове, таблици и графики трябва да могат да извличат информация, за да отговорят правилно на зададените въпроси. При решаването на онлайн тестовете не се присъждат точки и пишат оценки, тъй като са изцяло предназначени са за подготовка и упражнения.
По математика България има 417 точки и се намира под средния резултат от 472 в класацията в световен мащаб. Не е по-различно и по другите дисциплини, по четене изоставаме със 72 точки до средното ниво в Европа, а по природни науки - с 64 точки, отбелязват от Нова телевизия.
Ще помогнат ли тези тестове за повишаване на резултатите в класацията на PISA и какво още предвиждат образователните реформи - вижте в интервюто.