Хомофобията, Старият Завет и часовете по религия: Отговорът на Вълчев внесе яснота (ВИДЕО)

24 април 2025, 15:46 часа • 477 | прочитания

"Религиите ще се изучават в културологичен и исторически аспект. Ние ще предложим различна от сегашната неконфесионална програма. Тя ще съчетава елементи на познания на религията с философско-етично възпитание. Това няма да бъде задължителен час по вероучение, а задължителен час по възпитание в добро. Основната цел на образователната система не е да индоктринира децата, а да ги възпита, включително в добродетели. Това е, което предлагаме ние - да разширим приницпа на задължителност върху възпитанието в добродетели. Това се случва във всеки един час, във всяка една програма".  

Така министърът на образованието и науката Красимир Вълчев отговори на въпрос на Actualno.com във връзка с притесненията на някои родители в социалните мрежи, че часовете по религия и добродетели могат да насърчават хомофобия заради текстове от Стария Завет. 

Темата за евентуална хомофобия повдигат от BG Elves, които твърдят, че в програмата е предвидено ученикът в 9-ти клас да знае, че според Свещеното Писание човекът се дели на два пола (половинки): мъж и жена, както и  че еднополовите сексуални отношения според Закона се наказват със смърт. 

Министърът участва в кръгла маса в НДК, където развенча някои от митовете по въпроса. ОЩЕ: "Не предлагаме час по религия": Образователният министър за Зевс, Исус и митовете за новите часове в училищата (ВИДЕО)

По време на дискусията стана ясно още, че министърът ще представи до 8 май концепцията на програмата, която ще даде повече яснота и увери, че всеки родител ще има право да избере дали детето му да учи по програма с елементи на конфесионално образование.

Готовността за въвеждането на програмата

Министър Вълчев коментира, че въвеждането на тези часове зависи кога Народното събрание ще приеме законопроекта, дали тези предложения ще получат подкрепа, както и от обучението на учителите по темата. Според него е по-реалистично законопроектът да бъде приет през есента, което означава, че часовете ще влезе най-вероятно през учебната 2026-2027 година за първи клас. 

"Ние ще предложим в закона единствено и само учебният предмет да бъде част от задължителиня учебен план. Няма да има срок за министерството. Това не трябва да ни прави по-малко амбициозни", каза министърът. ОЩЕ: "Не трябва да изпием морето, за да разберем, че е солено": Патриархът и главният мюфтия на едно мнение (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес