„Лицата, които са ангажирани с подготовката на изпитните материали за държавните зрелостни изпити (ДЗИ), писмено декларират, че няма да разгласяват, изнасят или разпространяват информация, факти или обстоятелства, станали им известни във връзка с участието им в дейностите по подготовката на изпитните материали и конкретните правила за оценяването им“. Така министърът на образованието Красимир Вълчев отговаря на въпрос какви мерки ще предприеме МОН, за да няма изтичане на отговори на матурите в интернет.
Още: МОН се похвали с 2780 лв. минимална заплата в университетите
Сигнал за група, която предлага покупка на отговори
Въпросът е зададен от депутата от ПП-ДБ Елисавета Белобрадова, която на 7 април алармира министерството за сигнал за група в мобилното приложение Telegram, в която се предлага покупка на отговори на матурите след 7., 10. и 12. клас. Достъпът до тези отговори се осъществява срещу заплащане на 200 лева за един изпит или 300 лева за два изпита – през Revolut, EasyPay и „Еконт“.
Създателите на групата твърдят, че разполагат с достъп до оригиналните отговори чрез контакт с представители на комисията, отговорна за изготвянето на матурите. Според обявената информация групата функционира вече четвърта поредна година, казва Белобрадова и пита какво ще направи МОН за прекратяване и разследване на дейността ѝ.
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Полицията и ДАНС ще наблюдават
На 22 април Вълчев писмено дава гаранция, че служителите на МОН са съвестни и че няма да прибегнат до гореописаните действия. Министърът посочва, че отговорните лица също така се подписват, че им е известно, че при предоставена невярна информация в декларациите и при неспазване на поетите задължения, МОН ще предприеме съответните „нормативно установени мерки за търсене на отговорност“.
Окончателните изпитни материали се изпращат в училищата, в които се провеждат ДЗИ, непосредствено преди началото на съответния изпит, пише Красимир Вълчев. Във всеки от дните, в които се провеждат матури, ежегодно представители на Главна дирекция „Национална полиция“ и Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) участват като наблюдатели в дейностите, провеждани на територията на МОН.
Снимка: БГНЕС
„Ежегодно в публичното пространство се тиражират подобни сигнали, без да бъдат констатирани нарушения, свързани с предоставяне на изпитни материали на външни лица от служителите на Министерство на образованието и науката или от членове на съответните комисии“, посочва министърът. „От страна на Министерството на образованието и науката за проверка по случая и действие по компетентност ще бъдат сигнализирани компетентните органи за предприемане на процесуално-следствени действия“.
„Позволявам си да споделя своята увереност, че като държавни служители, колегите от Министерството на образованието и науката, пряко ангажирани с подготовката, организацията и провеждането на държавните зрелостни изпити на национално ниво, изпълняват отговорно, съвестно и коректно задълженията си, винаги подхождат професионално, с ясното съзнание за високата обществена значимост на възложените им дейности и с вътрешното убеждение, че трябва да се полагат всички усилия за съхраняване и издигане престижа на Министерството на образованието и науката“, пише Вълчев.
Още: Фалшива история за държавна сметка: МОН праща ученици в "Исторически парк" (ВИДЕО)