Националната сигурност на САЩ е като швейцарско сирене: Съветник на Тръмп ползвал личен имейл за държавни тайни

02 април 2025, 15:54 часа • 1454 | прочитания

Националният съветник по сигурността Майкъл Уолц и други членове на екипа по национална сигурност в администрацията на президента Доналд Тръмп са използвали лични акаунти в Gmail за правителствени комуникации, съобщава The Washington Post. Това разкритие идва след сериозния пробив в сигурността, при който Уолц по погрешка покани главния редактор на The Atlantic в групов чат в Signal, където висши служители обсъждали планове за атака срещу Йемен.

Използването на Gmail е още по-несигурно в сравнение със Signal – криптираното приложение за съобщения, достъпно за широката публика. Според изданието, висши служители по националната сигурност продължават да прибягват до несигурни методи за комуникация, поставяйки под риск поверителна информация. Още: Spiegel: Личните данни и паролите на топ съветници на Тръмп са в интернет, всеки може да ги хакне

Разкритията на The Washington Post 

Освен самия Уолц, един от неговите асистенти също е използвал Gmail за провеждане на технически разговори с колеги от други агенции. В тази комуникация са били обсъждани военни позиции и оръжейни системи, свързани с текущи конфликти. Имейлите, до които журналисти от The Washington Post имат достъп, показват, че докато служителят на Националния съвет по сигурност е използвал личния си акаунт, колегите му от другите агенции са работили с правителствени имейли.

Освен това, по-малко чувствителна, но все пак любопитна за чуждестранни служби информация е била изпращана до Gmail-а на Уолц. Сред нея попадат неговият работен график и други документи, твърдят анонимни източници. В някои случаи Уолц дори копирал и поставял части от своя график в Signal, за да насрочва срещи. Още: "Допуснахме грешка": Съветникът на Тръмп след гафа с изтеклите секретни данни

Директорът по киберсигурност на Electronic Frontier Foundation Ева Галперин предупреди, че електронната поща не е защитена от край до край, освен ако не се използва специално криптиране. Това означава, че съдържанието на съобщенията може да бъде прихванато и прочетено на различни етапи от комуникацията.

Реакциите 

Говорителят на Националния съвет по сигурност Брайън Хюз заяви пред The Washington Post, че няма доказателства Уолц да е използвал личния си имейл по неподходящ начин. Според него, когато Уолц получавал служебни материали на Gmail, той копирал своя правителствен имейл, за да спази федералните изисквания за архивиране на официални съобщения. 

"Той не е изпращал и не би изпратил класифицирана информация чрез несигурен акаунт", увери Хюз. 

Същевременно високопоставен служител от администрацията разкриват, че Уолц е създал и други групови чатове в Signal с членове на кабинета, обсъждайки чувствителни теми като конфликта в Сомалия и войната на Русия срещу Украйна. Още: Изтеклите секретни планове на САЩ: Кръгът около Тръмп засипва Европа с обиди

Последствията

Президентът Тръмп публично застана зад Уолц след скандала със Signal, но според The Washington Post той е обсъждал със своя вицепрезидент Джей Ди Ванс и началника на кабинета Сузи Уайлс дали да го отстрани. В крайна сметка Тръмп решил да запази Уолц на поста, за да не даде "скалп на либералните медии", твърди източник от Белия дом.

Иронично е, че в миналото Уолц критикува Министерството на правосъдието за отказа му да повдигне обвинения срещу Хилъри Клинтън за използването на частен сървър за електронна поща по време на нейния мандат като държавен секретар. През юни 2023 г. той написа в социалните мрежи: "Какво направи Министерството на правосъдието по въпроса? Абсолютно нищо." Още: Сам издаде голяма военна операция: Военният министър на САЩ бълва змии и гущери, Тръмп е натясно (ВИДЕО)

Тръмп също коментира случая, заявявайки в неделя: "Аз не уволнявам хора заради фалшиви новини и лов на вещици."

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес