Промяна на модела на допълнителна подкрепа за ученици със специални образователни потребности предвиждат от Министерството на образованието (МОН). Подкрепата ще бъде диференцирана в зависимост от нуждите на децата, като за децата с най-сериозни проблеми ще има много по-сериозна подкрепа. Това се разбира от отговор на просветния министър Красимир Вълчев на въпрос на депутата Елисавета Белобрадова за трудния достъп на децата с увреждания до училище заради липсата на изградена достъпна среда в много учебни заведения. Все още не е ясно кога ще може да влезе в сила този нов модел и дали той ще бъде подсигурен с нужното финансиране.
ОЩЕ: Увеличават със 7% средствата за децата със СОП през 2024 г.
Какво предвиждат от МОН?
За тази цел в МОН е сформирана работна група с експерти и специалисти от областта на приобщаващото образование за обсъждане на модела на диференциране на единния разходен стандарт за ресурсно подпомагане на базата на интензивността на допълнителната подкрепа, от която се нуждаят специалните деца.
Този подход предвижда определяне на три нива на интензивност на подкрепа въз основа на функционалната оценка на индивидуалните потребностите на децата и учениците съгласно ICFCY (Международната класификация на функционирането, уврежданията и здравето на децата и юношите) - ниско, средно и високо. За всяко ниво на интензивност се предвиждат специфични допълнителни ресурси - учители, терапевти, материали (учебни и специализирано оборудване), както и персонализирано определяне на броя на часовете за нивото на подкрепа спрямо нивото на интензивност на подкрепата, от която се нуждае детето или ученикът. Това би трябвало да помогне за по-целенасочено разпределение на ресурсите, като се гарантира, че децата с по-големи нужди ще получат по-висока степен на подкрепа, смятат от МОН, цитирани от в. "Сега".
В две софийски училища се изграждат пилотно пространства за интензивна подкрепа на деца и ученици със специални потребности, посочва министърът. В тази връзка по заявка на МОН от регионалния център за приобщаващо образование е разработено Ръководство за функциониране и управление на пространства за интензивна допълнителна подкрепа, обясняват от ведомството. Утвърден е и Механизъм за приобщаване и подкрепа за личностно развитие за деца и ученици със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност СДВХ), който е публикуван на сайта на ведомството.
ОЩЕ: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
От МОН добавят също, че по различни проекти ежегодно се оборудват специализирани кабинети в детските градини и училищата. По проект "Приобщаващо образование" например са оборудвани 567 специализирани кабинета, от които 204 са в детските градини и 366 - в училища за общо 4.5 млн. лв., като са закупени и специализирани софтуерни продукти за 350 хил. лв. По проект "Успех за теб" от новата оперативна програма пък в 309 училища трябва да бъдат изградени кабинети за работа с деца със специални потребности. Инвестицията е за над 2.2. млн. лв., като някои кабинети вече функционират.
От 2019 г. до 2025 г. нормативът за дете и ученик на ресурсно подпомагане е увеличен със 149%, а нормативът за създаване на условия за приобщаващо образование за дете и ученик на ресурсно подпомагане е увеличен със 138%, посочват още от министерството.