Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище

25 април 2025, 08:37 часа • 836 | прочитания

Бившият министър на образованието проф. Сергей Игнатов запита така, както е формулиран предметът „Добродетели и религия“ от Министерство на образованието и науката (МОН), трябва ли да бъде създаден и такъв предмет в университетите, за да се обучават учители. Темата религия е близка до психология и когато ти говорят за религия, влизат в душите на децата. Въпросът е кой ще преподава религия, коментира той в студиото на bTV. Още: Нов учебен предмет "Добродетели и религии": С ролеви игри МОН ще спира езика на омразата

По думите му най-належащият проблем е много спешно трябва да се преразгледа и обсъди учебното съдържание, което се нуждае от промяна. „Не ми харесва темата за увеличаване на часовете по математика. Трябва така да се осмисли учебното съдържание и децата да имат време, за да могат практически да правят упражнения и да разиграват“, настоя той. Добродетелите могат да влязат в душите на децата с един добър списък от книги, които да пречат, посочи проф. Сергей Игнатов.

Още: Учениците да учат религия в "Исторически парк" - скандалите и важното в мрежата на 8 април

Той добави, че хората от богословските факултети, не всеки от тях има способността да застане пред децата и да представи спектъра от различните религиозни пътеки, които съществуват в света. Проф. Сергей Игнатов е на мнение, че изграждането на една личност е много важно върху хуманитарното образование плюс психологията.

Още: Добродетели, етика, религия, индоктриниране: От първи клас, така ли ще е?

"За" и "против" обучението по религия в училищата

Председателят на Съвета на директорите в СУ „Свети Климент Охридски“ проф. Амелия Личева  смята, че ако се подхожда по този начин да се въвежда предмет „Добродетели и религия“, е по-добре да не се прави. През литературата децата могат да се запознаят с вярата, посочи проф. Личева, която защити тезата на проф. Сергей Игнатов, че е по-добре децата повече да четат книги и чрез литературата, да се запознаят с религията.

Според нея църквата трябва да се опита чрез пример да привлича и да покаже, че има смисъл от вярата. Проф. Амелия Личева не смята, че българската църква говори на хората с днешния език. „Ние не форматираме деца, които имат критично мислене. Не виждам как това може да се промени с един предмет „Добродетели и религия“ в училищата“, коментира тя.

Още: "Не трябва да изпием морето, за да разберем, че е солено": Патриархът и главният мюфтия на едно мнение (ВИДЕО)

Проф. Личева добави, че вярата е личен избор и тя не се учи. Важен е примерът в обществото и докато се излъчва примерът от политиците, и примерът на самата църква, не мисля, че нещо можем да променим в преподаването, отбеляза тя. Проф. Личева е на мнение, че Българската православна църква не е изляза със становище за войната в Украйна и за загиналите така, както го е направил папа Франциск и Римокатолическата църква. 

Директорът на 107 основно училище Данко Калапиш заяви, че не е съгласен с тезата на проф. Игнатов, че няма обучени кадри, които да преподават религия. Той уточни, че в 107 училище има възможност да се учи религия, само че като избираем предмет. „Ролята на обучението по религия в училище не е катахезиране. Минава се през добродетели, християнски празници, празници на другите народи, традиция, през религиозните празници и фолклорните традиции“, защото Калапиш обучението по религия в училищата. Като уточни, че самият той като директор води обучението по религия в 107 училище.

Още: "Не предлагаме час по религия": Образователният министър за Зевс, Исус и митовете за новите часове в училищата (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес