Световната банка (СБ) ревизира прогнозата си за българската икономика, като според новите предвиждания нарастването на БВП на България ще се забави до 1,6 на сто през 2025 г. след ръст от 2,8 на сто през 2024 година. Това се посочва в най-новия аналитичен доклад на СБ, който е публикуван днес и е озаглавен "Ускоряване на растежа чрез предприемачество, технологии и иновации".
Надолу с цели 1,2 на сто
Прогнозата за 2025 г. е коригирана низходящо, с цели 1,2 процентни пункта, спрямо очакванията на СБ през януари тази година.
Още: България е в ситуация на икономическа слабост: Анализ
И за 2026 г. Световната банка прогнозира забавяне на икономическия растеж на България - до 2,1 на сто. Това представлява понижение спрямо прогнозата от януари, с -0,6 процентни пункта.
Делът на инвестициите в България спрямо брутния й вътрешен продукт (18 на сто през 2024 г.) е по-нисък от средното равнище за Европейския съюз (21 на сто), сочи още докладът на СБ. Това възпрепятства икономическия растеж на страната в дългосрочен план, посочват експертите.
Производителността на труда в България е слаба. Продажбите на продукция, съотнесени към производителността на труда на един работник, намаляват през последните 15 години. Това е знак за недостатъчни структурни реформи и за слаба производителност на фирмите, отбелязват авторите на доклада.
Още: Тревожни данни: Броят на фалиралите фирми в България расте
Световната икономика
Растежът на световната икономика пък ще се забави до средно 2,3 на сто през периода 2025/2026 г. след 2,6 на сто през миналата година.
Прогнозираният по-бавен темп на нарастване на световната икономика отразява "рязкото и широкообхватно" икономическо забавяне на редица водещи икономики, посочва Световната банка. Този темп на растеж е с над 0,5 процентни пункта по-нисък от средния темп на икономическо нарастване, отчетено през периода 2010/2019 година.
Прогнозираното забавяне на световната икономика се дължи на повишената несигурност в сферата на търговската политика, базирана на "трайното въздействие на неотдавнашните сътресения". Сред причините за него са и важни фактори за развитието на икономическия растеж, като инвестициите и външната търговия, които демонстрират "продължителна слабост", отбелязват авторите на доклада.