Дори през лятото да сме отново в ситуация със служебен кабинет и дата за избори, това не би спряло България по пътя на еврозоната. Това каза по БНР социологът Добромир Живков, управител агенция "Маркет линкс". Доверието към кабинета пада, електорално не изглежда добре, отбеляза той:“Като електорална подкрепа правителството не изглежда добре. Ако ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и ДПС-НН имат подкрепата на около 32% от българите, то 20-22% подкрепа за кабинета не е добър показател“.
Повишава се делът на хората, които не декларират доверие, а тенденцията е на снижаване на доверието. Същевременно социалното напрежение не се е натрупало до такава степен, че да се стигне до конкретна ситуация за предсрочен вот, каза социологът.
Корупционен натиск
Още: Анализатор: Правителството няма нужда от мнозинство
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен натиск върху изразходването на тези средства.
Той вижда втори голям риск пред кабинета през призмата на казуса с контрабандата в Пловдив. Живков прогнозира, че ще станем свидетели на зависимости, които могат да влияят много негативно.
Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата коалиция, смята Живков.
Снимка БГНЕС
По думите му, във властовата структура зад кабинета има движения, които го поставят под риск, а след юни ще има по-ясна перспектива.
Още: Опитват да заметат скандала с Пепи Еврото зад влизането ни в еврото: Анализ
Разпадът на коалицията в СОС
Външнополитически кабинетът и премиерът по-скоро следват европейската линия по отношение на конфликта в Украйна, отчита социологът, който отбеляза като плюс и усилията за влизане в еврозоната.
По отношение на предстоящия избор на ново ръководство на “Да, България“, той отчете, че има конкуренция, което е добре. Остава обаче въпросът с участието в голямата коалиция, защото при оставане малкото се губи в голямото. Има обаче риск от загуба на електорат при разпадане на коалицията.
"Т.нар. икономическо мнозинство в СОС е изключително яростно още от самото му създаване и се противопоставя на действията на кмета", каза той по повод разпадането на коалицията в Столичния общински съвет (СОС) и напускането на “Спаси София“.
Още: Бюджетът е критичен в няколко аспекта: Мнение на експерт
“Видимо е, че от "Спаси София", която е склонна да бъде по-радикална, са поели курс към ранен старт на кампанията си за следващите местни избори“, смята той.
Още: Стоян Панчев: България в еврозоната от 2026 г. - нещо средно между гръцки и хърватски сценарий