Имотите в България са силно надценени: Предупреждение от експерти

25 април 2025, 15:25 часа • 1672 | прочитания

Увеличаването с 18 процента на цените на жилищата на годишна база изглежда надценява сериозно недвижимите имоти в България и влошава тяхната достъпност. Устойчивият годишен темп на нарастване на цените при отсъствие на шокове би бил около 5 - 6 процента. Тези изводи се съдържат в пролетното издание на макроикономическия бюлетин на Центъра за изследване и развитие на икономическата теория при Университета за световно и национално стопанство (УНСС).

Динамиката на цените на имотите

Тематичното изследване в броя е посветено на динамиката на цените на жилищния пазар в България.

Още: Цените на имотите в морски град надминаха тези в София

Периодът 2022 - 2024 г. представлява особено интересен етап в динамиката на жилищните цени в България, защото съчетава характеристики на фундаментално обоснован ръст с появи на кумулативен и спекулативен ефект, се посочва в анализа. От една страна ценовото повишение следва фазата на възстановяване от КОВИД-19, но едновременно с това е белязан и от сериозни макроикономически сътресения. Последните произтичат от наблюдаваната световна инфлационна вълна и геополитическата несигурност, благоприятстващи продължителния интерес към сравнително нискорисковите активи, за каквито се смятат и недвижимите имоти. Паралелно с това наблюдаваният период се характеризира и със значително засилване на ценовите очаквания, особено в строителния сектор.

Това, според анализа, е вероятно следствие от поскъпването на строителните материали и логистиката в резултат на инфлацията, но и на убеждението, че инвестицията в имот е защитена от обезценката на спестяванията, както и на спекулативни очаквания за допълнително покачване на цените, особено в контекста на предстоящото приемане на България в еврозоната.

"Наблюдава се изразена самостоятелна динамика на цените. Това подсказва наличие на пазарно поведение, в което цените растат поради психологически очаквания, което подчертава спекулативния елемент в последните години", според анализа.

Още: Жилищата в София са поскъпнали с чудовищен процент за 10 години

Изводите засягат и наблюдавания кредитен ръст. Той, според авторите и участвалите в проучването икономисти, е обусловен от номиналното нарастването на доходите, но и не отменя факта на "значителна кредитна експанзия и променено банково поведение, което предполага необходимост от повишено внимание към дългосрочната устойчивост на пазара".

В заключение се посочва, че достъпността на жилищата в дългосрочен план ще зависи от комбинацията от няколко фактора, комбинация от оправданото и спекулативно поскъпване на имотите. Номиналният ръст на възнагражденията от работна заплата и еластичността на предлагане на жилища ще обуславят фундаментално достъпността на имотите. От друга страна предвид елементите на спекулативната инерция, евентуална рязка корекция в очакванията, свиването на вътрешната ликвидност или външен макроикономически шок биха могли да направят корекцията в ценовата достъпност много по-бърза спрямо фундаментално обоснован сценарий на корекция без наличието на шокове.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес