През 2023 г. изследователи от Националния университет на Сингапур представят първите си опити за реалистични и питателни 3D отпечатани вегански пръстени от калмари. Макар че резултатите по това време са имали вкус, подобен на истинския, изобретателите му признават, че текстурата не се е получила съвсем добре. Това може да изглежда като дребна забележка, но създаването на алтернативни храни, които да приличат много на "оригиналните" ястия, ще бъде необходимо, ако обществото иска да премине към по-устойчива хранителна индустрия.
3D принтираните калмари вече са напълно готови
След две години на опити и грешки изследователите са се върнали с актуализирана рецепта за пържени калмари, която според тях най-накрая отговаря на истинската. И не само това, но тя всъщност осигурява 5 процента повече протеини от истинските калмари. Резултатите им бяха публикувани наскоро в American Chemical Society.
Още: Художник- веган представя изложба с картини, направени от материали без животински съставки (СНИМКИ)
Новата 3D-принтирана рецепта отново се основава на паста на растителна основа, направена от изолиран протеин от боб мунг и микроводорасли на прах. Но изследователите определят и точна смес от допълнителни съставки, за да придадат на техните фалшиви калмари познатата им текстура, която е много специфична при дъвчене. Освен 10% микроводорасли на прах, подобрената смес включва и 1,5% гума гелан за сгъстяване и 2% рапично масло за съдържание на мазнини.
За да се получи ястието, всеки калмар се отпечатва 3D на пръстени с ширина около 4,5 см. За разлика от предишни опити, този път екипът оставя несготвените пръстени да се замразят за една нощ. На следващия ден изследователите овалват пръстените и бързо изпържват своите вегански калмари, преди да пристъпят към дегустационните тестове.
Снимка: iStock
Микроскопското изследване на пръстените показало още един ключов фактор, който помогнал за подобряването на ястието. Във вътрешността на сготвената паста се намирали малки структурни кухини, които променяли цялостната ѝ мекота по начин, който повече наподобявал истински морски дарове. "Това изследване демонстрира потенциала на 3D принтирането за превръщане на устойчиви растителни протеини... в аналози на морски дарове", заяви водещият автор на изследването Пурнима Виджаян.
Виджаян казва, че занапред остава само да увеличат мащаба на своя продукт и да убедят хората да го опитат, пише "Popular Science".
Още: В Дубай построиха първата двуетажна сграда чрез 3D принтиране (ВИДЕО)