"Върнаха ме век и половина назад. Попове, даскали, анализатори (бел. ред. - думата е написана с двойно "л") и "опозиционери" участваха в бездарен спектакъл, наречен "обществена дискусия за изучаването на религия и добродетели в училище". Организирано от Министерството на образованието и науката като съзаклятие, мероприятието протече като комсомолско събрание. С участници като Гоце, Явор Дачков, Велислава Дърева и Волен Сидеров, с водещ като Харалан Александров, с мизансцен и драматургия, издържани в най-добрите тоталитарни традиции. Най-кратко и ясно ги обобщи все-още-конституционният съдия проф. Атанас Семов: въпросът не бил "дали", а "как" задължително да се изучава религия в училище". Това пише в своя публикация в личния си профил във Facebook журналистът Калин Манолов.
"Религиозното индоктриниране на деца в една секуларна държава е нарушение на Конституцията. Да, в нея пише, че православието е традиционно вероизповедание в България, както неколкократно натърти патриархът днес, но пише и че религиозните власти са отделени от държавата и че религиозните общности не могат да се използват за политическа цел. А точно това ще се случи, както пролича на днешната дискусия, в която бившият заместник-образователен министър Петър Николов заклейми либерализма заради безбожието му и възхвали консерватизма заради религиозния му характер. За което бурно му ръкопляскаха. Обучението по религия ще бъде поредният начин да ни разделят, за да ни владеят. И не е изгодно на никой друг повече, отколкото на Кремъл. Под формата на добродетели и ценности, руската пропаганда ще проникне в мозъците на българските деца още от най-ранна младенческа възраст, и тотално ще обърка представите им за добро и зло. Така ще ги превърне в актив на руската инвазия. А това е въпрос на национална сигурност!" - това е основата на вчерашното събитие според журналиста - Още: "Не предлагаме час по религия": Образователният министър за Зевс, Исус и митовете за новите часове в училищата (ВИДЕО)
Според Манолов, на вчерашната дискусия всъщност не се е обсъждало нищо по същество просто защото МОН още няма готова концепция - и това беше признато и от министъра на образованието Красимир Вълчев. Концепция ще има най-рано на 8 май. Но е имало събиране на основните елементи в налагането на концепцията - подозрително приличаща на концепция за индоктриниране.
Подозрително
Журналистът писа специално за патриарх Даниил, за който още преди избора на поста му имаше много сериозни обструкции, заради поведението му специално по отношение на путинизма - Още: Русия не тормози ли украинците? Не е в това въпросът, друг е според българския патриарх
"Накрая светиня му загадъчно спомена – а може би се изпусна! - някакви законодателни промени, които трябвало да бъдат направени. От какво се налагат те, ако наистина новият/стар предмет няма да се преподава конфесионално, тоест, в съответствие с християнската догма, и ако ще може да бъде избирано между него и предмета "етика", и то още от първи (!!!) клас, не стана ясно. Не станаха ясни и още твърде много неща. Например откъде патриархът и главният мюфтия черпят увереността си, че семейство и образование са девалвирали, а само църквата не е?", пише Манолов.
"Изключително съм любопитен как възпитаваш, без да индоктринираш? Особено като не стъпваш върху сегашната програма на неконфесионално образование, а на програми от другите страни. Много избирателно бяха споменати Австрия и скандинавските страни само заради задължителността на предмета, без да се поясни, че например в Австрия има паралелни учебни програми за различните вероизповедания, и че скандинавските страни насърчават критичното мислене и сравнителния анализ на различни вярвания и етични теории, създавайки среда за междукултурен диалог (...) Докато бях почти два часа в залата, слушах само хвалебствени дитирамби от духовници и герберасти, една политико-научна "загриженост" на бившия образователен министър Николай Денков за етническия мир в смесените райони, където децата ще трябва да избират между православие и ислям (избор на други религии освен тези две ИЗОБЩО НЕ СЕ ПРЕДВИЖДА!) и за това как ще се съчетае религиозното разбиране за създаването на света с научното, и една депутатска самореклама на Елисавета Белобрадова, помолила образователното министерство да изброи добродетелите, на които ще обучава децата от първи клас", добавя журналистът.
"Добродетелите (бел. ред. - според министър Вълчев) са:
- честност и справедливост като основа за доверие и съжителство;
- уважение към различията между хората;
- прошка, съпричастност и милосърдие като прояви на емоционална интелигентност;
- толерантност и диалогичност за мирна и приобщаваща училищна среда;
- отговорност към себе си, другите и околната среда.
Как точно и от кого са избрани, и кои са ценностите, които ще се придобиват и пазят чрез тези добродетели, не стана ясно. А как ще се обясняват на първокласници? "Чрез дискусии, ролеви игри, решаване на казуси, творчески задачи, работа с текстове и образи, анализ на притчи и приказки, както и чрез насърчаване на самооценка и лична рефлексия".
Още: Хомофобията, Старият Завет и часовете по религия: Отговорът на Вълчев внесе яснота (ВИДЕО)
Моооля??? Как ги виждате началните учителки да анализират притчи и да насърчават личната рефлексия на децата? И всъщност кой и кога изобщо ще ги обучава, за да преподават новия ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН предмет? Как ще го набутат в учебната програма, която непрекъснато облекчават, защото била претоварена? Кой ще пише учебниците? Кой ще разработи методиката на преподаване? Кой ще плаща и с какви пари новия масраф? Бас държа, че ако бъде въведена задължително от следващата учебна година, религия ще се преподава както преди 15 години се преподаваха компютърни науки – от учителки над средна възраст, изкарали двуседмичен курс, които не знаеха откъде се пуска компютъра. Кой има полза от това?", описва още Манолов.
Пълната позиция на Калин Манолов - ТУК!