Близкоизточният експерт Руслан Трад смята, че в Либия се случват важни събития за сигурността на целия район на Средиземно море, които обаче не са приятни за Русия. Какви са тези събития? Защо са толкова важни и каква е причината на Русия да не и харесват - научаваме от анализа му, който той сподели в официалния си профил в социалната мрежа "Фейсбук".
За какво става въпрос?
Той обръща внимание, че в Либия, която притежава най-големите потвърдени досега петролни запаси в Африка, преди няколко дни Турция и Либийската национална армия (ЛНА) са подписали споразумение за сътрудничество в областта на отбраната. Това се е случило по време на посещението на началника на щаба на ЛНА Саддам Хафтар в Анкара.
Според него очевидно има разместване на пластовете и това трябва да се сложи в контекста на напрежението между играчите в Близкия изток, падането на Асад в Сирия и продоволствената и енергийна сигурност.
В тази връзка той обръща внимание, че Либийската национална армия не е националната армия на международно признатото правителство, базирано в Триполи, а става дума за силите под командването на фелдмаршал Халифа Хафтар, базирани в Бенгази.
По думите му последните новини са особено важни, тъй като през годините Хафтар беше подкрепен от Русия, ОАЕ, Гърция, Франция и Египет, докато правителството в Триполи (оцеляло два пъти опити за превземането на столицата) разчита на Турция, Италия, Великобритания. ОЩЕ: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Повече за споразумението и неговото значение
"Споразумението между силите на Хафтар и Анкара обхваща много стратегически области като доставки на оръжия и безпилотни летателни апарати, програми за военно обучение и развитие на военната инфраструктура. В рамките на споразумението турските военноморски сили ще провеждат съвместни тренировъчни дейности по източното крайбрежие на Либия. Трябва да се посочи, че в Източна Либия силите на Хафтар оказват значително влияние върху петролните операции. Това включва контрол върху някои основни находища и терминали за износ. Частна петролна компания, свързана с източните либийски фракции, е изнесла петрол на стойност 600 млн. долара от май 2024 г. насам, което подчертава нарастващата роля на източните командири в петролния сектор на Либия и неслучайно Москва опитва да се сближи с тях, пише още Трад в своя анализ.
Той припомня, че не толкова отдавна Хафтар, подкрепян от силите на "Вагнер" (днес Африкански корпус), щурмува законното правителство на Триполи.
"В отговор силите му бяха разгромени от турски дронове, а правителствените войски нанесоха щети на руските части. След това Турция се сдоби със стратегическа военна база в Мисрата. През последните месеци Русия пък изтегли почти цялата си военна инфраструктура от Сирия и я разположи на територията, контролирана от Хафтар", посочва още Трад. ОЩЕ: The Daily Telegraph: Руският агент Ян Марсалек е планирал да създаде 15-хилядна частна армия
Снимка: Getty Images/Guliver
Кое е не е по вкуса на Русия?
"И ето, че стигаме до този нов и изненедващ - неприятен, няма съмнение - за Русия момент. Вместо да мобилизира сериозни ресурси за войната на либийското правителство с Хафтар, военните стратези в Анкара пресметнаха, че ще излезе много по-евтино да го купят, особено когато контролът върху новите руски бази в Либия е безплатна добавка към сделката", посочва Трад.
Той допълва, че турските авиолинии вече са възнобновили директните полети до Източна Либия през януари 2024 г., което е първият знак за сближаване и което се е случило под носа на Кремъл.
"Междувременно няколко турски компании получиха договори за възстановяване на районите, опустошени от бурята "Даниел", която засегна тежко град Дерна през септември 2023 г. Наводнението, едно от най-тежките природни бедствия в историята на Либия, причини смъртта на повече от 5000 души, хиляди се водят безследно изчезнали, а икономическите щети са оценявани на около 1,8 млрд. долара, според доклади на ООН.
Ако тази развивана от турската външна политика тенденция продължи, а руската армия не успее да върне позиции, конфликтът в Либия ще бъде към своя край и Турция ще поеме под свое фактическо влияние цяла Либия", заключи Трад. ОЩЕ: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат
Пълния текст може да видите ТУК.