Забранено преди 30 години оръжие се връща: То не зачита никакви примирия

02 април 2025, 16:03 часа • 1746 | прочитания

Разпространяващите се конфликти в света и завоят, който направи Белият дом при управлението на Доналд Тръмп, отслабиха договора от Отава за забрана на противопехотните мини. Все по-крехкото действие на този договор от 1997 г., с който бе постигната забрана за производството и употребата на това толкова смъртоносно оръжие, накара Handicap International, група от над 60 водещи фигури, да публикуват статия в Le Monde с призив френското правителство да предприеме спешни мерки.

В съвместно изявление министрите на отбраната на Полша, Литва, Естония и Латвия обявиха на 18 март намерението си да се оттеглят от договора за забрана на противопехотните мини, приет в канадската столица преди близо 30 години. Дискусии по тази тема се състояха и във Финландия през декември миналата година. Полша отива и по-далеч и обмисля производството на един милион от тези мини.

Всичко това повдига опасността от връщането на оръжия, които осакатяват и убиват предимно цивилни. Според данните, 70 до 85% от жертвите на мините са именно цивилни, като значителна част от тях са деца. Но реакцията на другите страни, подписали договора от Отава, в най-добрия случай е плах, а в най-лошия - никакъв.

Още: Оценка: Ще отнеме над 700 години на Украйна, за да разчисти всички мини

Противопехотните мини са инструменти за терор, който не зачита примирията и мирните споразумения. Човешките, социалните и икономическите последици от тяхната употреба имат тежко и дълготрайно въздействие върху общностите, живеещи в минирани райони, които често не могат да обработват дори земята си.

От Handicap International подчертават, че използването на противопехотни мини не трябва да бъде част от отговора на повишената заплаха за сигурността в Европа, тъй като тези оръжия всъщност не защитават населението или границите на държавите. Потенциалната загуба на човешки животи от тях е несъизмерима с ограничените стратегически ползи, които могат да им бъдат приписани и за които съществуват алтернативи, посочват те.

По своя дизайн тези оръжия не правят разлика между цивилни и войници и следователно противоречат на принципите на международното хуманитарно право. Именно по тази причина и бе ратифициран договорът от Отава от 164 държави. Днес основите на този консенсус са разклатени.

Изправена пред риска да направи крачка назад, която ще има ужасяващи последствия, Франция трябва да потвърди ангажимента си към борбата с противопехотните мини, като публично и недвусмислено осъди всяка употреба на тези оръжия от всеки и при всякакви обстоятелства, настояват от групата.

Още: На осеяния с мини фронт в Украйна дори руските трупове могат да убиват

Освен това френското правителство трябва да положи всички дипломатически усилия, за да мобилизира своите европейски партньори и други подписали държави, за да запазят целостта на Отавския договор - критична стъпка в защитата на цивилните, се настоява в апела.

Human Rights Watch иска разследване дали Украйна е ползвала забранени противопехотни мини, Киев отвърна остро

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес