НАТО може да играе ключова роля в подпомагането на предложената европейска военна мисия за гарантиране на мирно споразумение в Украйна. Структурите за командване и контрол на Алианса да се използват при разполагането на така наречените "сили за подсигуряване" - това е залегнало в едно от предложенията, обсъждани в "коалицията на желаещите", водена от Франция и Великобритания. Информацията е на британското издание Financial Times, което се позовава на петима служители, запознати с плановете.
Според предложението силите ще използват и споделените възможности на НАТО за наблюдение и разузнаване.
Предложението е един от многото обсъждани варианти и може да бъде променено преди сключването на окончателно споразумение, гласи информацията.
Още: Старата дама НАТО е травмирана от Тръмп. Кошмарен сценарий за Източна Европа
Как ще действат "силите за подсигуряване"?
"Силите за подсигуряване" ще действат като гаранция за сигурност и ще бъдат разположени в Украйна в деня след сключване на мирно споразумение, а не на сделка за примирие. Терминът е различен от обсъжданите досега „мироопазващи“ сили. Става дума за две различни неща - едното няма да замества другото.
Снимка: Getty Images
Все още не е ясно кои страни ще участват, но украинският президент Володимир Зеленски обяви, че има желаещи, а Франция и Обединеното кралство заявиха, че ще изпратят свой общ екип в Украйна. Той ще се съсредоточи върху подготовката на „формата на украинските въоръжени сили“, по думи на Макрон от Париж на 27 март. Силите ще трябва да възпират Русия от подновяване на агресията.
Още: В САЩ видяха провал с миротворците, Русия заплаши НАТО (ОБЗОР - ВИДЕО)
Участието на НАТО
В същия ден, след среща на над 30 държави, готови да помагат на Украйна (вкл. България), британският премиер Киър Стармър обяви, че коалицията ще се нуждае и от САЩ. Затова евентуално участие на НАТО се разглежда като начин за непряко включване на Съединените щати. Президентът Доналд Тръмп отказа да участва пряко в която и да е мисия, ръководена от Европа, но военният капацитет на САЩ на Стария континент е неразделна част от всички операции на НАТО.
Още: Рюте: САЩ ще продължат да бъдат част от НАТО
Сега се търси някаква форма на американски „предпазен механизъм“, което е от решаващо значение за всяко разполагане на сили от "коалицията на желаещите" в Украйна. Щатите не участват в нея.
Според Бен Бари - старши научен сътрудник по сухопътни войни в Международния институт за стратегически изследвания - Великобритания и Франция са двете европейски държави, които разполагат с командни и контролни съоръжения, включително постоянни и разгърнати щабове, за да управляват мащабно многонационално военно разполагане в Украйна. Той обаче отбелязва, че „ако можете да се възползвате от средствата и механизмите на НАТО, това ще направи (всичко това) много по-лесно и опростено“.
Снимка: Getty Images
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
Международният институт за стратегически изследвания стигна до заключението, че Обединеното кралство, Франция и техните партньори ще могат да съберат и поддържат сили с численост от 10 000 до 25 000 души, заедно с въздушни сили и морска подкрепа. Без американското разузнаване и наблюдение обаче нещата ще бъдат доста сложни - рискът за мисията ще е по-голям, а способността да се откриват заплахи ще намалее.
НАТО разполага със собствен флот от самолети за ранно предупреждение и наблюдение E-3 Awacs, както и със самолети за зареждане с гориво, които европейските военни биха искали за продължителна или мащабна мисия в Украйна.
Още: Докато България се снишава, Гърция се готви за Украйна – но при строги условия
Структурите за командване и контрол на Алианса и други средства могат да се използват за мисии, които не са свързани с НАТО, включително такива, ръководени от ЕС, но за това е необходимо единодушното одобрение на членовете на отбранителния съюз. Все пак има членове от "коалицията на желаещите", които са скептични към включването на Алианса в мисията, отчита Financial Times.
Снимка: Getty Images
Русия обяви, че ще счита за "легитимна цел" всяка миротворческа мисия с военни в Украйна. В края на март говорителката на руското външно министерство Мария Захарова нарече евентуалното разполагане на европейски сили „военна интервенция в Украйна под прикритието на мироопазваща мисия“ и заяви, че „това може да доведе до пряк военен сблъсък между Русия и НАТО“.
Още: Миротворци в Украйна – стиска ли ѝ на Европа да действа?